تقویت هوش کودک با ورزش و بازی

بازی با کودکان دیگر، ساختن داستان براساس باهم بودن، پیدا کردن اشکال در ابر و برگ ها و…، کشف این که اگر چهار نفر برای شام می آیند باید چهار بشقاب، چنگال، قاشق و دستمال روی میز بگذارند. کودکان خردسال حتی می توانند با ساختن لگو با  فیزیک آشنا شوند. تنها کاری که کودکان نیازی به دانستن و انجام آن ندارند این است که بدانند«E = MC2»! بگذارید بچه های تان فقط بچه باشند. اما چه چیزی باعث تقویت هوش کودکان (از نوزادی تا بزرگسالی) می شود؟ در این مطلب به 12 مورد علمی و تایید شده که در رشد و تقویت هوش کودک تاثیرگذار هستند، پرداخته شده است. اگر میخواهید بدانید که هوش کودک شما چقدر است؛ به مقاله مراجعه کنید.

تقویت هوش کودک با ورزش و بازی

تحقیقات گسترده نشان می دهد که درس و آموزش موسیقی باعث تقویت هوش بچه ها می شود. کودکانی که در گروه های موسیقی شرکت می کنند، نسبت به هم سالان خود که فعالیت موسیقیایی ندارند، از ضریب هوشی بالاتری برخوردار هستند. فروش بی سیم اسباب بازی ، به والدین امکان می دهد تا با انتخاب اسباب بازی های مناسب، تجربه بازی متنوع و پویا را برای کودکانشان فراهم کنند . تحقیقات نشان داده که از طریق موسیقی درمانی تقویت می شود.  در تحقیقات انجام شده در دانشگاه تورنتو مشخص شده است،  کودکانی که موسیقی بلد هستند در بزرگسالی ضریب هوشی بالاتری دارند. موسیقی روح آن ها را تسکین می دهد و باعث روشن شدن تخیلات شان می شود در نتیجه ذهن کودک در جدیدی در برابر بسیاری از شگفتی های زندگی باز می کند.

در حقیقت آموزش موسیقی به تقویت هوش و حافظه افراد در هر سنی کمک می کند. در یک مطالعه در دانشگاه نورث وسترن، مشخص شد که آموزش موسیقی می تواند اثرات مخرب پیری را کاهش دهد. وزش کردن ساختاری فوق العاده برای کودکان دارد، اما وقت گذاشتن برای بازی های بدون ساختار نیز به اندازه ورزش مهم است. تحقیقات ثابت کرده است که فعالیت جسمی بدون ساختار نقش اساسی در رشد هوش اجتماعی کودک دارد. بسیار مهم است که کودکان خود را برای دوچرخه سواری، بازی های دویدنی، سرگرم شدن با دوستان شان در پارک تشویق کنید و آن ها را از درب منزل بیرون بیاورید.

مشخص نکردن مرز برای تعامل کودک با همسالان خود، در رشد و تقویت هوش وی بسیار تاثیر دارد و کودک می تواند تا آخر عمر در موقعیت های اجتماعی گوناگون از آن استفاده کند. به خاطر داشته باشید چه ورزش های منظم باشد و چه فقط بازی در حیاط، کودکان برای تحریک حواس و تقویت هوش خود به فعالیت بدنی احتیاج دارند. از دست دادن یک ساعت خواب، مغز دانش آموز کلاس ششم را تبدیل به دانش آموز کلاس چهارم می کند. همچنین از دست دادن یک ساعت خواب معادل از دست دادن دو سال رشد و بلوغ رفتاری است. بسیار ضروری است که کودکان به میزان مناسب استراحت کنند.

براساس توصیه های پزشک متخصص اطفال، کودکان حداقل هشت ساعت در شب نیاز به خواب دارند. با این میزان خواب نه تنها کودکان هوشیارتر و آماده برای یادگیری خواهند بود، بلکه نگرش و خلق و خوی شادتری نیز خواهند داشت. حتماً برای تقویت هوش کودک خود برای وی ساعت خواب تعیین کنید و به آن پایبند باشید. همچنین پیشنهاد می کنیم برای داشتن اطلاعات دقیق از راهکارهای تربیت کودک باهوش حتما به سری بزنید. یکی دیگر از موارد مفید برای کودکان بازیهای دیجیتالی تقویتی است. استفاده مفید و به جا از بازیهای موبایلی کودکانه که برای تقویت هوش و مهارت کودکان ساخته شده اند یک گزینه عالی است. بازی موبایلی نمونه ای از این بازیهاست.

بازی های موجود در مقاله با این 15 خود را تقویت کنید نیز به تقویت هوش فرزند شما کمک می کنند.  درست است که کودکان خردسال نمی توانند بخوانند اما اجازه ندهید که آن ها فقط به تصاویر یک کتاب خیره شوند. در حالی که دارید کتاب را می خوانید، توجه او را به کلمات جلب کنید. قیمت جلیقه پلیس اسباب بازی می تواند با توجه به برند، جنس و طراحی آن متغیر باشد ولی بیشتر محصولات مناسبی را با قیمتی مقرون به صرفه ارایه می دهند . تحقیقات متعددی نشان می دهد که کتاب خوانی کودک به شکل مشترک باعث توسعه مهارت ها و ارتقاء سطح سواد اولیه حتی در کودکان خردسال نیز می شود. پس برای کودکان کتاب نخوانید، با آن ها کتاب بخوانید. چه زمانی باید شروع به خواندن کتاب برای فرزند خود کنید؟ دانشمندان تاکید دارند در اسرع وقت. حتی در اولین روز پس از تولد.

کودک می تواند برخی از کلمات را تشخیص دهد، به ویژه کلماتی که بارها و بارها در رحم شنیده است. بلند خواندن کتاب باعث افزایش تمرکز در کودک می شود. البته اتفاقی بسیار مهمی که در کتاب خواندن رخ می دهد، پیوند مستحکم بین والدین و کودک است. به خاطر داشته باشید مقرون به صرفه ترین و شکست ناپذیرترین روش برای تقویت هوش و رشد توانایی های کودک مطالعه است. هرچه زودتر برای کودک کتاب بخوانید، کتاب های زیادی در خانه داشته باشید و حتماً خودتان نیز کتاب مطالعه کنید، در شکوفایی استعدادهای فرزندتان بیشتر موفق هستید. براساس تیوری های هوشی از جمله در مورد تربیت کودک دو نظریه وجود دارد؛

  1. در خانه ماندن و داشتن یک محیط آرام و قابل پیش بینی
  2. رفتن به دل طبیعت و ماجراجویی در یک محیط متغیر و متنوع

کودکان در محیط های متغیر، به دلیل شنیدن گفت وگوهای مختلف و ملاقات با افراد گوناگون نه تنها بهره زیادی می برند، بلکه حس کنجکاوی آن ها فعال و در نتیجه تقویت هوش را به همراه خواهد داشت. اگر هدف شما تربیت یک کودک نابغه است، گزینه دوم را انتخاب کنید. فرزندانتان را به بیرون ببرید و دنیای اطراف را به آن ها نشان دهید. آن ها را به کوه، باغ وحش، موزه، جنگل یا یک پیاده روی ساده کنار ساحل ببرید. به خاطر داشته باشید هر مکانی که فرزند شما می رود یک تجربه است که تقویت هوش او را در پی دارد. باورش سخت است، اما حتی یک کودک 3 ماهه هم می تواند کمیت را درک کند! بنابراین، بیایید اولین درس ریاضی را به تاخیر نیندازیم.

برای شروع به راحتی دو یا سه اسباب بازی را به کودک نشان دهید، اعداد را با صدای بلند بگویید. این یک روش آسان برای یادگیری مفهوم اعداد است، که باعث تقویت هوش کودکان نیز خواهد شد. شاید به نظرتان برسد یک نوزاد تازه متولد شده چیزی از صحبت کردن متوجه نمی شود. لباس پلیس بچه گانه، با ارایه فضایی شاد و هیجان انگیز، به کودکان شما این امکان را می دهد تا با احساس مسیولیت و همکاری، مهارت های اجتماعی و انضباطی خود را تقویت کنند . اما کودک از همان نوزادی در حال تجزیه و تحلیل اطلاعات است. بنابراین چیزهای اطراف خود را با تعبیر صحبت های بزرگسالان شناسایی و نام گذاری می کند.

تحقیقات نشان می دهد وقتی کودک در حال انجام کاری است و والدین وی را نگاه می کنند، دقت و تمرکز فرزند بالا می رود. بنابراین موبایل های خود را کنار بگذارید و به کوچولوهای خانه نگاه کنید، زیرا این حرکت ساده دست آوردهای آینده آن ها را تضمین خواهد کرد. آموختن تصمیم گیری مهم ترین مهارت برای یک شخصیت با اعتماد به نفس و قوی است، که افراد می توانند از کودکی آن را بیاموزند. به گفته روانشناسان حوزه کودک، والدین باید فرزندان خود را به تصمیم گیری های کوچک تشویق کنند، مانند انتخاب بین دو اسباب بازی، (سومین اسباب بازی انتخاب را دشوار می کند). بعد ها به مرور به کودک اجازه دهید، لباس، غذا، ورزش و… را انتخاب کند و لذت ببرد.

یکی از مسایلی که در این راستا به تقویت هوش کودک منجر می شود؛ افزایش اراده اوست. در مقاله راهکارهایی برای تقویت اراده کودک ، این مسیله را بررسی کرده ایم. برای دستیابی به کودک باهوش، باید در خانه احساس امنیت فراهم شود. یک محیط خانه ساکت و قابل اعتماد به کودکان بدهید قبل از این که بخواهید روش های تقویت هوش را به کار گیرید. کودک ظریف است و باید با ملایمت با او رفتار شود. آیا فرزند شما واقعاً باهوش است یا در حد متوسط قرار دارد؟ مهم نیست اگر آن را بیان نکنید، تفاوتی ایجاد خواهد شد!

در یک آزمایش در یک دبستان، گروهی از دانش آموزان را به طور تصادفی (بدون برگزاری هیچ آزمون یا کلاسی) انتخاب کردند و به آن ها گفته شد که شما باهوش هستید. در پایان سال تحصیلی کودکانی که از طرف معلم به آنان گفته شده بود «باهوش» میانگین نمره و ضریب هوشی بالاتری نسبت به بقیه همکلاسی های خود داشتند. این کلمات و اعتقاد شما به کودکان است که مادام العمرآن ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به خاطر داشته باشید تشویق و تعریف زمانی تاثیر دارند که در روند یادگیری و تلاش کودک باشد نه برای رسیدن به یک نتیجه.چگونه می توانید از کودک تعریف کنید که «رشد ذهنی و تقویت هوش» وی را تشویق کند؟

به جای تعریف کردن از کودک باهوش در ازای نتایج کارشان و گفتن عباراتی مانند «واو شما بیست گرفتی، خیلی باهوش هستی» بگویید «من دیدم که شما واقعاً برای انجام تکالیف و خواندن درس تان وقت گذاشتید» یا «من از روشی که آن سوال ریاضی را حل کردی خوشم آمد» یا «من واقعاً افتخار می کنم که تسلیم نشدی» و… کودکان برای تقویت هوش، یادگیری و رشد نیاز به «تشویق» آن هم به مقدار کافی دارند. آیا هوش کودک ذاتی است؛ یا می توان با تمرین، آن را تقویت کرد؟  تنها بخشی از هوش کودک ذاتی است. در مورد بخش دیگر هوش کودک با اجرای تمرینات مناسب، به راحتی می توان آن را تقویت کرد. راهکارهایمناسب برای تقویت هوش کودک کدامند؟

کلام پایانی

والدین تاثیر زیادی در هوش و یادگیری فرزند خود دارند. آن ها هرگز نباید به آزمون های ضریب هوشی استناد کنند، متاسفانه این مسایل بسیار محدود عمل می کنند و ممکن است والدین را نسبت به کودک شان ناامید سازند، اما هرگز فراموش نکنید که؛ ضریب هوشی در زمان کودکی بیشترین تغییر را دارد و قرار نیست همین گونه بماند» بچه ها همواره در حال یادگیری هستند اما با سرعت خودشان، به همین خاطر از مقایسه توانایی آن ها با همسالان شان به شدت بپرهیزید. به آنان فضا و زمان دهید تا نبوغ و استعدادشان را بروز دهند. بازی های تقویتی، نواختن موسیقی و دیگر روش های بیان شده در مقاله، از جمله راه های تقویت هوش کودک هستند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تقویت هوش کودک با ورزش و بازی" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تقویت هوش کودک با ورزش و بازی"، کلیک کنید.