یک پیش بینی جدید درباره بازار مسکن تا پایان سال

یک پیش بینی جدید درباره بازار مسکن تا پایان سال

آفتاب نیوز :

در قالب طرح نهضت ملی مسکن دو میلیون و 518 هزار واحد مسکونی به مرحله ساخت رسیده است. همچنین آمار افتتاحات گویای آن است دولت سیزدهم تا کنون 500 هزار واحد مسکونی را به مردم تحویل داده که شامل طرحهای مسکن اسخاج، اقدام ملی و نهضت ملی مسکن است.

از سوی دیگر تلاطمات بازار مسکن فروکش کرده که ظاهرا طرح هایی همچون مالیات خانه های خالی، رشد تدریجی ساخت و ساز و تکمیل ظرفیت سرمایه گذاری در بازار ملک به آرامش این بازار کمک کرده است. مطابق آمار بانک مرکزی، پایان سال گذشته نرخ رشد سالیانه مسکن در تهران به 24 درصد رسید که حدود نصف رشد تورم عمومی بود.

طرح نهضت ملی مسکن که با مدلهایی همچون ثبت نام متقاضیان، خودمالکی، نوسازی بافتهای فرسوده، ساخت مسکن روستایی، طرحهای مشارکتی و تعاونی ساز پیش می رود به تدریج بر روی ریل قرار گرفته است. پس از آنکه بانک ها عملکرد چندانی در تامین منابع ساخت مسکن ارایه ندادند وزارت راه و شهرسازی تصمیم گرفت از ظرفیت های مردم، انبوه سازان و تعاونی ها برای اجرای این طرح بهره بگیرد.

برای کاهش قیمت تمام شده ساخت نیز صندوق ملی مسکن اقداماتی را در دستور کار قرار داده است. پس از اجرایی شدن خرید فولاد در سال گذشته، امسال خرید سیمان به منظور تزریق به پروژه های مسکن کشور در برنامه صندوق ملی مسکن قرار دارد. در این قالب با حذف واسطه ها قیمت مصالح برای سازندگان کاهش می یابد که در افزایش سرعت پیشرفت پروژه های طرح نهضت ملی مسکن موثر خواهد بود.

آن طور که محمدرضا مهدیار اسماعیلی ـ رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن گفته است فولادهای خریداری شده در سال گذشته توسط این صندوق به زودی به پروژه های مسکن در نقاط مختلف کشور تزریق خواهد شد.

همچنین مجلس شورای اسلامی طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بهای مسکونی را تدوین کرده که مراحل تصویب این طرح در مجلس طی شده و اکنون برای بررسی به شورای نگهبان ارسال شده است.

همزمان با اجرای پروژه نهضت ملی مسکن، بازار ملک به ثبات نسبی رسیده است. کاهش انتظارات تورمی و پیش بینی پذیر شدن اقتصاد از دیگر اتفاقاتی است که در فضای اقتصاد کشور قابل مشاهده است.

فعالان بازار مسکن از کاهش محسوس انتظارات تورمی در بازار مسکن خبر می دهند. کارشناسان نیز معتقدند در صورتی که دولت موفق شود تعداد قابل توجهی از پروژه چهار میلیون واحدی نهضت ملی مسکن را در سال جاری به سرانجام برساند می توان به کنترل و ثبات بازار مسکن در میان مدت امیدوار بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یک پیش بینی جدید درباره بازار مسکن تا پایان سال" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یک پیش بینی جدید درباره بازار مسکن تا پایان سال"، کلیک کنید.