یک جنایت و چند روایت؛ بالاخره چه کسی میرزا کوچک خان را کشت؟

یک جنایت و چند روایت؛ بالاخره چه کسی میرزا کوچک خان را کشت؟

سر بریده میرزا بالاخره به تهران می رسد و به رضاخان تقدیم می شود. او دستور می دهد سر را در گورستان حسن آباد دفن کنند. کمی بعد « کاس آقا حسام» (کاس آقاخیاط) دوست صمیمی و یار قدیمی میرزا، مخفیانه سر میرزا را از گورکن گرفته و به رشت می برد و در محله سلیمان داراب دفن می کند.

به گزارش اسخاج، روزنامه قدس نوشت: دستِ کم تا 15 سال پیش نقل قول و روایت غالب درباره سرانجام «میرزا کوچک خان» این بود که وقتی فقط هشت نفر از جنگلی ها ازجمله گایوک آلمانی (هوشنگ) در کنارش مانده بودند، میرزا در مسیر رفتن به خلخال و در راه کوهستانی «گیلوان» میان برف و کولاک گرفتار شد، از پا درآمد، دولتی ها جسد یا پیکر نیمه جانش را یافتند، فردی به نام «رضا اسکستانی» سر میرزا را از تن جدا کرده و… در نهایت سرِ سردارجنگل به رشت و سپس تهران منتقل شد.

کمی هندی

در روزشمار سایت های تاریخی برای 2 اردیبهشت سال 1342چنین مناسبتی را می بینید: «علی اصغر رضایی، 85 ساله که در ماه آذر1300 پس از کشتن میرزاکوچک خان جنگلی سرِ وی را به طمع کسب پاداش از تن جدا کرده بود، امروز به جرم نگهداری 5 کیلو تریاک در منزل خود بازداشت شد!» این روزشمارها به خبر و گزارش جذاب و خواندنی روزنامه «اطلاعات» در تاریخ سوم اردیبهشت سال1342 استناد کرده اند. در این مطلب پیرمرد 85 ساله برای اینکه اثبات کند قاچاقچی تریاک نیست خاطراتش را تعریف کرده و مدعی است مدت ها توپچی بوده و برای نبرد با جنگلی ها به گیلان اعزام شده، درنهایت هم او و گروهش میرزا کوچک خان را در حال فرار گیر انداخته و خودش هم میرزا را که ریش بلند و موی بور داشت و سرش طاس بود، سر بریده و به رشت و تهران برده است و باقی ماجرا… . البته در تصاویری که از سر میرزا باقی مانده، نه موهایش آنچنان بور و نه اینکه طاس است. پیرمرد شاید برای اینکه حواس خبرنگار را از 5 کیلو تریاک کشف شده در خانه اش پرت کند، آخر داستان به سبک فیلم های هندی از عاشق شدن، ازدواج و مرگ زودهنگام همسرش هم گفته است! 

از خانقاه به تهران
علاقه مندان به تاریخ و نهضت جنگل در سال1342 را نمی دانیم ولی آن هایی که پس از انقلاب ماجراهای نهضت جنگل را دنبال می کردند، کسی جز«رضا اسکستانی» یا «اشکستانی» را به عنوان کسی که سر میرزا را از تن جدا کرده نمی شناختند. براساس خیلی از روایت هایی که هنوز هم به آن ها استناد می شود، شخصی به نام « کَرَم » که از خلخال عازم گیلان بود در راه و میان برف و یخ «میرزا کوچک خان» و همراهش را که آخرین لحظات زندگیشان را می گذراندند، پیدا کرد. با سرعت خودش را به نزدیک ترین روستا یعنی «خانقاه» رساند و همراه چند نفر برگشت  تا اجساد میرزا و گایک یا همان هوشنگ را به روستا برسانند. گویا «سالار شجاع» برادر «امیر مقتدر تالش» از جریان باخبر می شود، با سوارانش به خانقاه می رود و به «رضا اسکستانی» دستور می دهد در برابر چشمان اشکبار روستاییان سر از بدن نیمه جان میرزا جدا کند. بعد هم جسد بدون سر را در گورستان خانقاه به خاک سپرد. رضا اسکستانی سر میرزا را پس از بریدن بُرد و به خان تالش تحویل داد. «سالار شجاع» هم برای خوش خدمتی و گرفتن هدایا، سر سردار جنگل را از تالش به رشت منتقل می کند تا چند روزی هم در ژاندارمری «شالکوه» رشت در معرض تماشای عموم گذاشته شود. درنهایت هم «خالو قربان» یار سابق و دشمن فعلی اش برای گرفتن پاداش بیشتر، آن را به تهران برده و تقدیم رضاخان کرد. 

نفس راحت کشیدن
در منابع معتبر و محققانه تاریخی هم درباره نحوه شهادت میرزا کوچک خان و ماجرای بریدن سر و فرستادن آن به تالش، رشت و تهران، روایت های مختلف و گاه متضاد وجود دارد. برخی از این روایت ها حضور فردی به نام «اسکستانی» را تایید می کنند، بعضی نامی از او نمی برند، اما هیچ کدام از «علی اصغر رضایی» یا فردی با مشخصات او حرفی نزده اند. برخی روایت ها را به نقل از کتاب «نهضت جنگل از ظهور تا افول» تالیف کورش اسدالله پور بخوانید: «سر میرزا کوچک خان را آوردند به شهر… بعد تلگرافی راپرت به تهران عرض کردم که سر میرزا کوچک خان در دفتر حاضر است. دستور آمد بفرستید به تهران… ملاحظه می شود که ارسال سر بریده هم به تهران دستوری بوده، یعنی برای رویت و نفس راحت کشیدن!»، 
«… خبر فوت آن شهید به گیلان می رسد و چند نفر قزاق با کسان سردار مقتدر به طرف خلخال حرکت می کنند و وقتی به خانقاه می رسند که اهالی جمع شده و با احترامات فوق العاده می خواستند جنازه را در قبرستان جنب خانقاه دفن کنند. (یعنی معلوم می شود که فوت اتفاق افتاده بود) فوراً از دفن مانع می شوند. شبانه فتح الله خان، قوم سردار مقتدر تالش در خلخال بی خبر از همراهان خود و اهالی، سر آن شهید راه وطن را از بدن جدا ساختند»، «از قرار تقریر کسانی که در آنجا بودند، گویا به هنگام بریدن سر (میرزا) نفس هم داشته و خون به قسمی جاری شده که قبرستان پر از خون می گردد!»

20 سال بعد
سر بریده میرزا بالاخره به تهران می رسد و به رضاخان تقدیم می شود. او دستور می دهد سر را در گورستان حسن آباد دفن کنند. کمی بعد « کاس آقا حسام» (کاس آقاخیاط) دوست صمیمی و یار قدیمی میرزا، مخفیانه سر میرزا را از گورکن گرفته و به رشت می برد و در محله سلیمان داراب دفن می کند. برخی منابع نوشته اند پس از شهریور1320 علاقه مندان به میرزا مخفیانه، پیکر میرزا را هم از محل دفن اولیه به سلیمان داراب منتقل می کنند. منابع دیگری هم گفته اند: «در شهریور1320 آزادی خواهان گیلان تصمیم گرفتند جسد میرزا را با تشریفات شایسته ای از خانقاه به رشت حمل کنند. مصادف با جلوگیری مقامات دولتی شدند. ناگزیر ساده و بدون کشمکش جسد به رشت منتقل و در جوار سر مدفون شد». میرزا کوچک خان در پایان نامه ای که تقریباً یک ماه پیش از شهادت برای «میرزا آقا عربانی» فرستاد، نوشته بود: «امروز دشمنانمان ما را دزد و غارتگر خطاب می کنند و حال آنکه هیچ قدمی به جز در راه آسایش و حفظ مال و ناموس مردم برنداشته ایم. ما این اتهامات را می شنویم و حکمیت را به خداوند قادر و حاکم علی الاطلاق واگذار می کنیم».

پایان خبر اسخاج

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یک جنایت و چند روایت؛ بالاخره چه کسی میرزا کوچک خان را کشت؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یک جنایت و چند روایت؛ بالاخره چه کسی میرزا کوچک خان را کشت؟"، کلیک کنید.