چرا چرخیدن زمین را حس نمی کنیم؟

غزال زیاری: وقتی در شهربازی سوار بر یک وسیله بازی شده اید و می چرخید، این چرخش را حس می کنید و به سمت بیرون کشیده می شوید و تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که صبوری کنید. نکته جالب توجه اینجاست که سیاره ما با سرعت به مراتب بیشتری در حال چرخیدن به دور خورشید است؛ پس چرا ما چرخش کره زمین را حس نمی کنیم؟

این موضوع دو دلیل اصلی دارد: یکی از آنها این است که چرخش کره زمین نرم و روان است. استفانی دپ، ستاره شناس و استراتژیست محتوا در رصدخانه Vera C.Rubin شیلی در این باره گفته:« اگر در ماشین باشید و با سرعت ثابتی در بزرگراه حرکت کنید، کافی است چشمانتان را ببندید و سر و صدای جاده را نادیده بگیرید. در این شرایط حس می کنید که در حالت سکون هستید. اگر راننده ماشین دایما گاز و ترمز بگیرد، متوجه می شوید که در حال حرکت هستید؛ ولی اگر ماشین با سرعت ثابتی حرکت کند، شما احساس بی حرکتی خواهید کرد.»

نیوتن و گالیله هم تایید می کنند!

گرگ گبور، استاد فیزیک و علوم نوری در دانشگاه کارولینای شمالی دراین باره می گوید:« ما می دانیم که چیزی به نام حرکت مطلق وجود ندارد و تنها چیزی که اهمیت دارد، حرکت نسبی است. افرادی مثل نیوتن و گالیله به این موضوع اشاره کرده اند. گالیله آزمایش معروفی دارد که در آن به تجربه حضور در یک کشتی اشاره می کند. یک کشتی را تصور کنید که در آب آرام در حرکت است و کشتی دیگری که در اسکله لنگر انداخته است. طبق قوانین فیزیک، شما هیچ تفاوتی را در این دو کشتی احساس نخواهید کرد.»

دقیقا مثل قرار گرفتن در ماشین یا کشتی، همه چیز برروی کره زمین هم با ما حرکت می کنند. اگر شما در اتوبان، شیشه ماشین را پایین بکشید، حجم زیادی باد به صورت شما برخورد خواهد کرد و میلیون ها مولکول هوا وارد ماشین می شوند. اما در داخل ماشین، با شیشه های بالا، هوا با شما حرکت می کند و شما باد را حس نمی کنید.

اتمسفر کره زمین هم با سرعت خود ما و زمین، در حال حرکت است؛ در نتیجه نسبت به ما ثابت است.

دلیل دیگری که ما چرخش زمین را حس نمی کنیم، جاذبه است. دپ در این باره می گوید:« نیروی گرانشی که ما را برروی زمین نگاه می دارد، خیلی خیلی قوی تر از نیرویی است که ما را به سمت بیرون به پرواز در می آورد.»

earth-sun.jpg

حس بیرون کشیده شدن از یک وسیله شهربازی یا ماشینی که به دور خود می چرخد، شتاب مرکزگرا نامیده می شود. گبور دراین باره ادامه داد:« این حس، اینرسی است. بدن شما می خواهد به حرکت در مسیر مستقیم خود ادامه دهد؛ ولی اگر در داخل ماشین باشید، ماشین سعی می کند تا شما را در یک دایره بکشد.»

چرخش زمین همه چیز را به همان روش به بیرون می کشد؛ اما نیرویی که همه چیز را به زمین چسبیده نگه می دارد، بر این کشش غلبه می کند. گبور دراین باره گفت:« شتاب گرانش حدود 9.8 متربر مجذور ثانیه برروی سطح زمین است و کاهش آن به دلیل چرخش زمین در خط استوا، جایی که اشیا سریع ترین سرعت را دارند که حدود 0.03 متر برمجذور ثانیه است که قابل اندازه گیری است؛ اما در مقایسه با آنچه ما از خود گرانش احساس می کنیم، بسیار کوچک است. بنابراین ما آن را حس نمی کنیم.»

منبع: livescience

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا چرخیدن زمین را حس نمی کنیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا چرخیدن زمین را حس نمی کنیم؟"، کلیک کنید.