پیگیری دستور رییسی برای صفر شدن صف وام ازدواج

پیگیری دستور رییسی برای صفر شدن صف وام ازدواج

آفتاب نیوز :

وام قرض الحسنه ازدواج یکی از مشوّق ها و کمک های دولت برای تشویق جوانان به تشکیل خانواده است؛ مسیله ای که مدت هاست متقاضیانش را به خود مشغول کرده است.

رییسی قبل از انتخابات ریاست جمهوری 1400 بر لزوم تسهیل این امر تاکید کرده بود و در سخنرانی ها و مجامع رسمی به صورت علنی این موضوع را عنوان کرده است. یکی از مسایلی که چندین ماه است که زوج های جوان را به خود مشغول داشته، انتظار در صف دریافت این وام است؛ تا جایی که رییس جمهور سال گذشته در آیین بزرگداشت هفته ی ملی ازدواج صراحتاً آن را مطرح و دستوری در این زمینه صادر کرد.

بر اساس این گزارش، غلام حسین اسماعیلی رییس دفتر رییس جمهور در تاریخ 10 تیرماه 1402 در نامه ای به فرزین رییس کل بانک مرکزی دستور رییس جمهور در این زمینه را در پنج محور ابلاغ کرد:

«1- همه اختلالات ایجاد شده برای پرداخت وام های ازدواج مرتفع شود.

2- مصوبات شورای عالی جوانان در خصوص زمان معرفی متقاضیان به شعب رعایت و بانک ها موظف اند ظرف پانزده روز ثبت نام کنندگان را به شعب ارجاع دهند.

3- شعب بانک ها فراتر از دستورالعمل ها در احذ تضمین ها سخت گیری نکنند.

4- صف متقاضیان وام قرض الحسنه ازدواج تا پایان تابستان سال جاری باید به صفر برسد.

5- بانک مرکزی موظف به پیگیری مدیران متخلف در این زمینه می باشد.»

پس از گذشت تابستان 1402 این صف کوتاه تر شد، ولی همچنان باقی مانده بود و به صفر نرسید.

خاندوزی وزیر اقتصاد 13 دی 1402 از دستور مجدد رییس جمهور برای خاتمه دادن به صف وام ازدواج تا آخر اسفندماه خبر داد و گفت در جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی که با حضور رییس جمهور برگزار شد، ایشان بر خاتمه دادن به صف وام ازدواج اشاره و تاکید کردند. امروز (13 دی 1402) هم در جلسه هییت دولت آقای رییس جمهور این نکته را به عنوان الزام و دستور مجدد تاکید کردند و رییس کل بانک مرکزی هم تاکید کرد که همه مقدمات برای صفر یا به حداقل رساندن این صف تا پایان اسفندماه را انجام خواهند داد.

با این وجود، هم اکنون هنوز شاهدیم که این صف به پایان نرسیده است.

خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت امروز (25 اردیبهشت 1403) در نشست خبری در پاسخ به سوالی در این باره توضیح داد ” در راستای تاکید رییس جمهور مبنی بر صفر شدن و کاهش صف وام ازدواج، بانک مرکزی در ماه های پایانی سال گذشته برای اجرای این دستور تدبیر ویژه ای داشت. ابتدای سال گذشته یک سهمیه مشخص برای بانک ها برای پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری مشخص شده بود، ولی با دستور رییس جمهور، انتهای سال اخیر کارگروه ویژه ای برای بانک های ملی، ملت، سپه، تجارت و رفاه مجموعا 20 همت تکلیف جدیدی و برای دو بانک رسالت و اسخاج از آن 12 همت تکلیف جدید ابلاغ شد که مازاد بر سهمیه قبلی شان بود.

وی ادامه داد: این تدابیر به این منجر شد که سال گذشته 772 هزار فقره وام ازدواج به مبلغ 158 همت پرداخت شود و میزان این صف از حدود 270 هزار نفر به کمتر از 140 هزار نفر رسید.

سخنگوی اقتصادی دولت بیان کرد: در قانون بودجه امسال 200 همت اعتبار برای وام ازدواج و فرزندآوری تخصیص داده شده است؛ از ابتدای سال تا نیمه اردیبهشت حدود 10 همت تسهیلات پرداخت شده است. این عدد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان از 27 درصد پرداخت است، ولی چون تکالیف دولت افزایش بیشتری داشته امیدواریم در زمینه الزام شبکه بانکی بتوانیم دستاورد بهتری داشته باشیم.

خاندوزی در پاسخ به این بخش از سوال که بعضاً گزارش هایی وجود دارد که بعضی بانک ها برای پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری می گویند که اعتبار ندارند، گفت: بانک مرکزی سهمیه به هر بانک را طبق ظرفیت آن بانک لحاظ می کند و حتماً تکالیف وفق قدرت پرداخت و توان اعتباردهی خود بانک تعریف شده است. “

این مطالبه هنوز وجود دارد که با توجه به دستور رسمی و چندباره ی رییس جمهور، علت عدم اتمام این صف چیست و علیرغم تاکید بر پرداخت تسهیلات تکلیفی، بخش های مربوطه چه برنامه ای برای این مسیله دارند.

وام ازدواج یکی از اقدامات دولت برای حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است؛ این وام به عنوان یک تسهیلات قرض الحسنه بدون بهره و با دوره بازپرداخت 10 ساله و با سود 4 درصد به زوج های جوان پرداخت می شود.

مبلغ وام ازدواج در سال 1403 با توجه به سن متقاضیان تعیین شده و به زوجین زیر 25 سال: 350 میلیون تومان، زوجین زیر 23 سال: 300 میلیون تومان، زوجینی که بعد از سال 1401 به بعد ازدواج کرده اند 300 میلیون است.

البته مبلغ وام ازدواج متقاضیان ایثارگر (جانبازان، آزادگان و فرزندان جانبازان، آزادگان و شهدا) 2 برابر مبالغ بالاست.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیگیری دستور رییسی برای صفر شدن صف وام ازدواج" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیگیری دستور رییسی برای صفر شدن صف وام ازدواج"، کلیک کنید.