پول جدید ایران در راه / صفرهای ریال حذف می شود؟

پول جدید ایران در راه / صفرهای ریال حذف می شود؟

به گزارش خبرآنلابن،در سال های گذشته صحبت های بسیاری از تغییر نام پول ملی و یا حذف صفرهای ریال شنیده می شد اما تاکنون اقدامی در این باره صورت نگرفته است.

گسترش نیوز در خبری نوشت:اگرچه تاکنون موضوع حذف صفر یا تغییر نام پول ملی در حد شایعه باقی مانده اما در سال های اخیر قدم های ابتدایی برای این تغییرات برداشته شدند.

کمرنگ شدن چهار صفر پایانی در برخی اسکناس های جدید یا حذف صفر از اعداد انگلیسی برخی از چک های مسافرتی، نمونه هایی از این قدم ها بودند.

بررسی ها نشان می دهند که تغییر پول ملی یا حذف صفرهای آن، نتایج مثبت و منفی گوناگونی دارند که به شرایط اقتصادی، نحوه زمان بندی و مدیریت سیاست گذاران بستگی دارد.

به همین دلیل این سیاست ها در برخی از کشورها موفقیت آمیز بوده و در برخی کشورها شکست خورده اند.

خداحافظی اجباری با صفرها

بر اساس گزارشی که در اردیبهشت ماه امسال توسط پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی منتشر شد، حذف صفرهای پول ملی در کشورهایی با تورم مزمن، به عنوان یک سیاست اصلاحی ناگزیر به شمار می رود.

تورم طولانی مدت ایران سبب شده که ارزش هر ریال ایران، تا فروردین ماه 1403 به 0.00000156 دلار کاهش یابد و پول ملی کشور جزو کم ارزش ترین پول های دنیا باشد.

به این ترتیب، اصلاح پول ملی ایران، امری ناگزیر است در این گزارش به فواید و زیان های ناشی از اجرای این سیاست اشاره شده و نکات مهمی در رابطه با این موضوع مورد بررسی قرار گرفته اند.

حذف صفر از پول ملی به عنوان درمان تورم شناخته نمی شود؛ چراکه پیش از اجرای این سیاست باید مشکلات ساختاری اقتصادی برطرف شود و پس از اینکه ارزش پول ملی به ثبات نسبی رسید، صفرهای آن کسر شود.

در واقع اصلاح صفرهای پول ملی به طور مستقیم آثار مثبت و منفی ندارد. اما این امر با تاثیرگذاری غیرمستقیم بر سایر اجزای اقتصاد می تواند آثار حقیقی مختلفی داشته باشد.

مزایای قیچی کردن صفرهای بلند

بنابر گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، برخی اقتصاددانان معتقدند که اصلی ترین مزیت اجرای این سیاست، تضمین اعتبار پول ملی است.

زیرا اجرای این سیاست برای عوامل اقتصادی این معنی را دارد که سیاست گذار به دنبال حفظ ارزش پول ملی است و احتمالا در پی آن، تورم را نیز مهار خواهد کرد.

زمانی که مردم احساس کنند که دولت در حال انجام اقدامات جدی در راستای مهار تورم هستند، انتظارات تورمی کاهش خواهد یافت.

بنابر نظر برخی دیگر از اقتصاددانان، کاهش تعداد صفرها در پول ملی در راستای تثبیت حاکمیت پولی موثر است.

در برخی موارد با کاهش ارزش پول ملی، مردم به استفاده از ارزهای خارجی با ثبات بیشتر روی می آوردند و این موضوع باعث کاهش تاثیر سیاست های پولی و قدرت سیاست گذار می شود.

به علاوه، حذف تعدادی از صفرها، باعث سهولت تعاملات تجاری خواهد شد و همچنین حمل ونقل پول را آسان تر و ایمن تر می کند.

از سوی دیگر این کار منجر به کاهش خطاهای نگارشی در سیستم بانکداری و حسابداری می شود.

افزون بر آن، در اقتصادهای تورمی، بی ارزش شدن پول ملی باعث ایجاد «توهم پولی» می شود.

توهم پولی به این معناست که با افزایش اسمی درآمد، افراد احساس می کنند که ثروتمندتر شده اند؛ در حالی که این افزایش درآمد صرفا به خاطر تورم به وجود آمده است.

گسترش توهم پولی در مردم باعث افزایش فشار تقاضا شده و تورم را تقویت می کند.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پول جدید ایران در راه / صفرهای ریال حذف می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پول جدید ایران در راه / صفرهای ریال حذف می شود؟"، کلیک کنید.