هشدار های پلیس مبارزه با مواد مخدر به حجّاج

هشدار های پلیس مبارزه با مواد مخدر به حجّاج

آفتاب نیوز :

سردار ایرج کاکاوند در این باره گفت: با آغاز شدن به موسم حج و سفر هموطنان به کشور عربستان، به منظور صیانت و پیشگیری از وقوع هرگونه رویداد ناخوشایند برای زوار محترم کشورمان لازم است که اجرای برخی از هشدارها مورد توجه قرار بگیرند. پلیس از یک سو با هدف صیانت از عزت و اعتبار هموطنان و از سوی دیگر با هدف پیشگیری از عواقب بسیار شدید برای حاملان موادمخدر به کشورهای دیگر به ویژه عربستان، نسبت به حمل مواد مخدر توسط افراد حتی به مقدار کمتر از یک گرم حساسیت بالایی داشته و در صورت مشاهده با چنین مواردی برابر قانون و با قاطعیت با مجرمان، برخورد می کند.

کاکاوند در ادامه با اشاره به توانمندی های عملیاتی، اطلاعاتی و فنی پلیس در کشف هرگونه موادمخدر جاساز شده توسط مجرمان اظهارکرد: کارکنان مجرب پلیس با استقرار فرودگاه های محل عزیمت مسافران به کشور عربستان، با بهره گیری از تجهیزات فنی پیشرفته و دستگاه های موادیاب و نیز چهره زنی و رصد و بازرسی وسایل همراه زایران از قابلیت بسیار بالایی در شناسایی متهمان و کشف جاسازهای موادمخدر برخوردار هستند.

قوانین سختگیرانه ایران و عربستان نسبت به حمل کنندگان موادمخدر
وی در ادامه به قوانین بازدارنده جمهوری اسلامی ایران در حمل و نگهداری موادمخدر توسط زایران اشاره کرد و گفت: به استناد ماده 17 قانون مبارزه با مواد مخدر، اگر از زایری انواع مواد مخدر یا روانگردان به هر میزان کشف شود ضمن جلوگیری از ادامه سفر و توقیف گذرنامه فرد خاطی، در مرحله اول به مدت 1 تا 5 سال و در مرحله دوم 5 تا 15 سال گذرنامه آنان باطل و ممنوع الخروج خواهند شد.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا همچنین بر وجود قوانین سختگیرانه توسط کشور عربستان نسبت به حمل کنندگان مواد مخدر سنتی و روانگردان از جمله تریاک، شیشه، هرویین، گل، گراس، ماری جوانا و… اشاره کرد و افزود: بر اساس قوانین مبارزه با موادمخدر کشور عربستان، هرفردی نسبت به خرید، فروش، حمل و یا نگهداری مواد مخدر و روانگردان ها حتی به مقدار کمتر از یک گرم اقدام کند، پس از دستگیری و تشکیل پرونده قضایی از سوی پلیس میزبان، تحت پیگرد قانونی قرار گرفته وعلاوه بر جریمه های نقدی سنگین، به شش ماه تا یک سال حبس، محکوم خواهد شد.

حمل داروهای ممنوعه در عربستان جریمه نقدی و حبس دارد
وی در بخش دیگری از سخنان خود به حبس های طولانی مدت و جریمه های سنگین نقدی حمل کنندگان داروهای ممنوعه و غیرمجاز توسط زایران به مقصد کشور عربستان اشاره کرد و گفت: حمل دارو در اشکالی نظیر قرص، شربت و آمپول که حاوی کدیین و یا مواد مخدر از جمله دیازپام، فلورازپام، کلونازپام اگزازپام، لورازپام، شربت تریاک، دیفن اکسیلا، استامینوفن کدیین ، متادون، ترامادول، ریتالین، بوپونورفین(b2)،  داروهای بیماری صرع و سرطان و … که به نوعی حاوی مقادیری مواد مخدر بوده، بر اساس قوانین کشور عراق جرم محسوب شده و در صورت کشف، ضمن ممانعت از ادامه سفر زایر، برای وی پرونده قضایی تشکیل و برای تحمل حبس و جزای نقدی به مراجع قضایی معرفی می شود.

کاکاوند ادامه داد: چنانچه ضرورت دارد فرد بیمار به دلیل وجود سابقه بیماری داروی خاصی را در طول سفر به عربستان مصرف کند، می تواند با مشاوره با پزشک معالج خود از او بخواهد داروهای جایگزین را که در کشور میزبان داروهای ممنوعه نبوده برای وی تجویز کند تا درمانگاه های آن سوی مرز با تجویز داروهای جایگزین مشکل این افراد را حل کنند؛ بنابراین همراه داشتن نسخه و پرونده درمانی می تواند برای پیگیری بیماری در عربستان موثر باشد.

وی افزود: به زوار گرانقدر توصیه می شود از حمل و نگهداری داروهای گیاهی مانند شیرین بیان، قره قروت و… که از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به مواد مخدر دارد و به دلیل عدم مصرف ممکن است برای مامورین کشور عربستان ناشناخته باشد، خودداری کنند.

توصیه های پلیس مبارزه با مواد مخدر به حجّاج
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا با آرزوی بهره مندی زوار از فیوضات این سفر معنوی به زایرین حج توصیه هایی را ارایه کرد و گفت: از آنجایی که یکی از شگردهای قاچاقچیان انتقال موادمخدر توسط افراد ناآگاه است، بنابراین هموطنان عزیز به هیچ عنوان بار یا وسیله ای را به صورت امانت برای انتقال و تحویل به افراد ثالث در خارج از مرز ایران از کسی قبول نکنند. زایران دقت کنند که قبل و بعد از گیت بازرسی پلیس، وسایل و یا کیف دیگران را به دلیل شباهت با وسایل خود به اشتباه بر ندارند.

وی ادامه داد: زایرانی که احتیاج به مصرف داروهای خاصی را دارند، ضمن همراه داشتن نسخه و پرونده درمانی ،مراتب را قبل از حضور در مرزها با پزشک هماهنگ کنند و تاییدیه مربوطه را به همراه داشته باشند. با توجه به استقرار دستگاه های بسیار پیشرفته کشف مواد مخدر و داروهای غیر مجاز در فرودگاه کشورهای میزبان، به زایرین گرامی توصیه می شود حتی به مقادیر بسیار اندک هم مواد مخدر یا اقلام دارویی ممنوعه و غیر مجاز با خود حمل نکند.

کاکاوند گفت: مدیران و و عوامل اجرایی کاروان ها به گونه ای برنامه ریزی کنند تا زایران قبل از رسیدن به کشور عربستان نسبت به شناخت جرایم و تبعات مرتبط با مواد مخدر و روانگردان ها در کشور عربستان و مرزهای خروجی توجیه شوند تا از انتقال احتمالی این گونه مواد ممانعت بعمل آید. بازداشت هر یک از مرتکبین جرایم مرتبط با مواد مخدر در کشور عربستان تابع کهولت سن و بیماری نیست.

وی در پایان گفت: مسافران در صورت مواجهه با موارد مشکوک می توانند مراتب را به مامورین پلیس مستقر در مبادی و گیت های خروجی فرودگاه ها اطلاع دهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار های پلیس مبارزه با مواد مخدر به حجّاج" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار های پلیس مبارزه با مواد مخدر به حجّاج"، کلیک کنید.