نتیجه باورنکردنی 3900 ساعت گوش دادن به صدای نهنگ آبی!

به گزارش خبرگزاری اسخاج، در حالی که نهنگ آبی با طول 30 متر بزرگترین حیوان روی این سیاره است، همچنین یک گونه در خطر انقراض است که در زیستگاهی دور افتاده زندگی می کند و نظارت بر آن ها در وسعت اقیانوس ها آسان نیست.

اینجاست که دستگاه های صوتی به نام سونوبوی وارد می شوند. آن ها شناورهای ویژه ای هستند که می توانند سونار را تشخیص دهند، به این معنی که وقتی در اقیانوس فرو می روند، می توانند صدای نهنگ های آبی قطب جنوب (Balaenoptera musculus intermedia) را دریافت کنند و موقعیت آنها را مشخص کنند و آنها را برای مطالعه بیشتر پیدا کنید.

نتیجه باورنکردنی 3900 ساعت گوش دادن به صدای نهنگ آبی!

برایان میلر، آکوستیکدان پستانداران دریایی، از برنامه قطب جنوب استرالیا، می گوید:«این تجزیه و تحلیل معاصرترین اطلاعات در مورد پراکندگی این حیوانات نادر و گریزان، که در حین صید صنعتی تا آستانه انقراض رفته بودند را نشان می دهد. ما می توانیم با اطمینان به آن ها گوش دهیم، به سمت آن ها حرکت کنیم و به صورت بصری آن ها را ببینیم، سپس از آن ها عکس بگیریم و آن ها را دنبال کنیم و حتی نمونه برداری های کوچکی از پوست آنها برای مطالعه بیشتر بگیریم.»

سه تماس متمایز با صدای بلند و کم فرکانس توسط تیم ثبت شد. دو تماس فقط توسط نهنگ های آبی در این قسمت از اقیانوس انجام می شود. تماس Z که فقط توسط نرها انجام می شود و تماس واحد A که بخش خاصی از آن تماس Z است. تماس سوم، تماس «اجتماعی» است که به نام D-call شناخته می شود، که توسط همه جمعیت های نهنگ آبی و توسط نهنگ های نر و ماده در مکان های تغذیه انجام می شود. مطالعه الگوهای این تماس ها به نظارت بر جمعیت نهنگ ها در طول زمان کمک می کند.

میلر می گوید:«Unit-A گسترده ترین تماسی بود که روی بیشترین تعداد سونوبوی در سراسر قطب جنوب و زیر قطب جنوب شناسایی شد. ما در اوایل فصل تغذیه تابستان تعداد بیشتری از تماس های D را شناسایی کردیم و تماس های آهنگ واحد A و Z را در اواخر تابستان و اوایل پاییز شناسایی کردیم. در حالی که ما دقیقاً معنی این تماس ها را نمی دانیم، می توان آنها را با داده های دیگر، مانند فیلم های پهپاد و الگوریتم های هوش مصنوعی، برای ارزیابی حرکات نهنگ های آبی و جنبه های مختلف رفتار حیوان ترکیب کرد.»

از آنجایی که سیاره با تغییرات آب و هوایی سازگار می شود، محققان امیدوارند که تکنیک هایی که در این مطالعه جدید ایجاد کرده اند، برای نظارت بر اثرات احتمالی بر جمعیت نهنگ های آبی و کریل، منبع اصلی غذایی آنها، استفاده شود.

منبع: SCIENCE ALERT

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نتیجه باورنکردنی 3900 ساعت گوش دادن به صدای نهنگ آبی!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نتیجه باورنکردنی 3900 ساعت گوش دادن به صدای نهنگ آبی!"، کلیک کنید.