مغز متفکر اوکراین در عقب راندن روسیه کیست؟

مغز متفکر اوکراین در عقب راندن روسیه کیست؟

تینا مزدکی: تابستان سال 2022 روسیه برای تامین نیروهایش در شهر دنیپرو اوکراین، نیاز به پل پیدا کرد و آن را ساخت. اکنون در آستانه حملات موشکی اوکراین به پل آنتوفوسکی مقامات اوکراینی به دقت در حال پژوهش هستند، و در این پژوهش ها دو موضوع به شدت موردبررسی قرارگرفته اند: موضوع اول اینکه آیا تخریب پل باعث وحشت سربازان روس و بازگشتشان به خانه می شود؟ و موضوع دیگر و مهم تر این است که دولت اوکراین چگونه می تواند ضربه واردشده به روحیه سربازان خود را به حداکثر برساند؟

موسسه OMI، کارگروه تحقیقاتی خود را برای این ارزیابی ها به کمک هوش مصنوعی ایجاد کرد. الگوریتم هوش مصنوعی همه اطلاعات موجود از مصرف الکل و جابه جایی جمعیت گرفته تا کلیدواژه های جست وجوی اینترنتی سربازان روس را بررسی می کند. اوکراین برای تصمیمات مهم، برای مثال حملات احتمالی آینده به پل کرچ روسیه، که تنها ارتباط مستقیم زمینی بین روسیه و کریمه است به چنین ارزیابی هایی نیاز دارد.

به نظر می رسد که اوکراین، به طور چشمگیری به دنبال برتری از طریق استفاده از هوش مصنوعی است. یک سرهنگ اوکراینی که در توسعه تسلیحات مشارکت دارد می گوید یکی دیگر از کاربردهای نظامی Ai، شناسایی اهداف است؛ طراحان پهپاد، معمولاً Chatgpt را به عنوان «نقطه شروع» برای ایده های مهندسی، مانند تکنیک های جدید برای کاهش آسیب پذیری در برابر پارازیت روسی، جستجو می کنند.

مدل های هوش مصنوعی می توانند با الگوریتم هایی مبتنی بر تصویر و متن، سرنخ هایی بیابند و آن ها را در کنار یکدیگر قرار دهند و سپس مکان احتمالی یک سیستم تسلیحاتی یا تجمع نیروها را حدس بزنند. ، تحلیلگر این موسسه می گوید استفاده از این رویکرد با کمک هوش مصنوعی، اجازه می دهد تا به طورمعمول روزانه دو تا پنج هدف ارزشمند را پیدا کنند؛ آن ها هم این اطلاعات را به سرعت در اختیار ارتش اوکراین قرار می دهند و درنهایت برخی از اهداف منهدم می شوند.

هوش مصنوعی به روش هایی دیگری هم کمک می کند. شرکت Semantic Force مدل هایی را توسعه می دهد که متن و تصاویر آنلاین یا آپلود شده را در پاسخ به پرسش ها بررسی می کنند. بسیاری از مشتریان SemanticForce از این سیستم به صورت تجاری برای نظارت بر احساسات و نظرات عمومی در مورد نمانام های خود استفاده می کنند.

اکنون اوکراینی ها می توانند از این مدل برای نقشه برداری از مناطقی استفاده کنند که احتمالاً نیروهای روسی ازنظر روحی و تدارکات در آن مناطق ضعیف هستند به این صورت که هوش مصنوعی سرنخ هایی را در تصاویر و فیلم ها ازجمله فیلم های پهپادها و سربازان و … که در رسانه های اجتماعی هستند را بررسی می کند و اطلاعات جمع آوری کرده اش را ارایه می دهد.

آن ها همچنین سرنخ هایی درباره ضعف های نظامی روسیه جمع آوری می کنند. برای این کار از هوش مصنوعی SemanticForce استفاده می شود تا گزارش هایی درباره فعالیت های گروه های روسی ازجمله جمع آوری کمک مالی و تهیه بسته های مراقبتی برای بخش هایی از جبهه نیاز دارند، تهیه کند. این الگوریتم ها به قدری قوی هستند که می توانند تشخیص دهند که کدام محتواها غلط است و یا توسط ربات ها منتشرشده است.

هوش مصنوعی در کمین جاسوس ها

تحلیلگران، این هوش مصنوعی را در مواجهه با نرم افزاری که مبدا تماس تلفنی را پنهان می کند، تقویت می کنند. افرادی وجود دارند که برای روسیه جاسوسی می کنند و یا به نوعی به آن ها کمک می کنند؛ در این مورد هم هوش مصنوعی به اوکراینی ها کمک می کند. آن ها به کمک هوش مصنوعی افراد خاین یا مستعد خیانت را شناسایی می کنند. معاون سابق وزیر سیاست اطلاعات اوکراین می گوید افرادی که به این بازار اطلاعاتی کمک می کنند شناسایی و توسط آژانس اطلاعاتی اوکراین دستگیر می شوند.

مدتی است که استفاده از هوش مصنوعی درحال توسعه است. زلنسکی رییس جمهور اوکراین، در نوامبر 2019 خواستار افزایش گسترده استفاده از فناوری برای امنیت ملی شد. نتیجه این خواسته او یک مدل استراتژیک است که توسط nsdc ساخته و اجرا می شود که متن، آمار، عکس و ویدیو را دریافت می کند. رییس ستاد nsdc، می گوید که این مرکز که مرکز ارزیابی تهدیدات (cota) نامیده می شود، طیف وسیعی از اطلاعات را دریافت می کند که برخی از آن ها توسط هکرها به دست آمده است. این مدل از قیمت ها، استفاده از تلفن، مهاجرت، تجارت و انرژی گرفته تا سیاست، دیپلماسی و تحولات نظامی و حتی تعداد سلاح ها در تعمیرگاه ها شناسایی می کنند.

اپراتورهای cota این مدل را مدلی سازنده می نامند، چراکه خروجی مدل های کوچک تری مانند نرم افزار Palantir و Delta را نیز دریافت می کند. به گفته یکی از کارشناسان ارشد nsdc، خروجی cota درنهایت مقامات ارشد را در مورد مسایل حساس، ازجمله سیاست بسیج، راهنمایی می کند. برای مثال گفته می شود که زلنسکی بیش از 130 بار ازجمله صبح روز تهاجم کامل روسیه از ارزیابی کامل cota مطلع شد. ظاهراً دسترسی به بخش ها و یا مدارهای cota برای برخی بیمه گران، وزارتخانه های خارجه و وزارت انرژی آمریکا فراهم شده است.

البته ناگفته نماند که این دستیابی گسترده اوکراین به اطلاعات، ناشی از تمایل گسترده جامعه برای کمک در دفاع از کشور است. برای مثال شهروندان اطلاعاتی که شامل تصاویر می شود و به ارتش کمک می کند را در یک برنامه دولتی به نام diia آپلود می کنند. حتی کسب وکارها اطلاعات در دسترس خود ازجمله فعالیت مراکز داده را در اختیار آن ها قرار می دهند.

یکی از کارکنان سازمان غیردولتی Zero Line کیف که به سربازان کیت ارایه می کند و زمانی را در جبهه صرف مطالعه اثربخشی جنگ می کند، استفاده اوکراین از هوش مصنوعی را به عنوان یک «نقطه روشن» توصیف می کند. اما هنوز نگرانی هایی در این مورد وجود دارد، برای مثال منابعی که اطلاعات را در دسترس هوش مصنوعی قرار می دهند ممکن است به سمتی تمایل پیدا کنند که سود بیشتری برای آن ها دارد.

اما این ایده که عملکرد هوش مصنوعی برای اوکراین کاملاً منفی باشد، طرفداران بسیار کمی دارد. یکی از این افراد «جان آرکیلا»، استاد بازنشسته دانشکده تحصیلات تکمیلی نیروی دریایی کالیفرنیا که کتاب های تاثیرگذاری در مورد جنگ نوشته و به رهبران پنتاگون مشاوره داده است، اگرچه ارزیابی او قابل بحث است. اما بر اهمیت رفتار انسان در نحوه استفاده از هر فناوری تاکید می کند.

منبع: economist

54323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مغز متفکر اوکراین در عقب راندن روسیه کیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مغز متفکر اوکراین در عقب راندن روسیه کیست؟"، کلیک کنید.