فناوری جدید ناسا دیوار صوتی را با صدای آهسته می شکند

به اندازه صدای بستن درب خودرو؛

فناوری جدید ناسا دیوار صوتی را با صدای آهسته می شکند

صدای شکستن دیوار صوتی هواپیمای مافوق صوت ناسا بسیار آهسته و شبیه به کوبیدن درب خودرو است که از داخل خانه شنیده می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری اسخاج به نقل از اسپیس، ناسا با شبیه سازی ضربات صوتی جت های جنگنده، نحوه ایکس -59 را یاد می گیرد.

جت های جنگنده F/A-18 و F-15 ناسا معمولاً به عنوان هواپیماهای تعقیب و گریز استفاده می شوند، اما گاهی اوقات مانند نمونه کنونی، برای ا کتشاف نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این جت ها تکان های صوتی تولید می کنند که مشابه صدایی است که ایکس-59 در زمان پرواز با سرعت صوت تولید می کند. تکان های جنگنده ها به صورتی شبیه سازی می شوند که به شرایط فیزیکی ایکس-59 نزدیکتر باشند، به طوری که ناسا بتواند به صورت دقیق بفهمد که چگونه تکان های صوتی ایکس-59 باعث ایجاد صداهایی می شود که می توانند حس شوک موج صوتی را به حداقل برسانند.

قبل از اینکه جت مافوق صوت جدید ایکس-59 ناسا بتواند دیوار صوتی را بشکند، دانشمندان مجبور بودند بوم های صوتی معادل را ضبط کنند تا به عنوان مرجع از آن ها استفاده کنند.

خلبانان آزمایشی با مرکز تحقیقات پرواز آرمسترانگ ناسا به در محوطه آسمان های بالای صحرای کالیفرنیای جنوبی در نزدیکی پایگاه نیروی هوایی ادواردز نیروی هوایی ایالات متحده پرواز کردند تا نحوه رفتار جت مافوق صوت مذکور را پیش بینی کنند. بر خلاف صدای رعد و برق معمولی، صدای شکستن دیوار صوتی ایکس-59 شبیه به کوبیدن درب خودرو است که از داخل خانه شنیده می شود.

هواپیمای مافوق صوت و در عین حال بی صدای ناسا که توسط شرکت لاکهید مارتین در حال ساخت است، نقطه عطف توسعه نهایی خود را پشت سر گذاشته است. این هواپیما قادر است با سرعت 1.27ماخ (1512کیلومتر در ساعت) در ارتفاع 55000فوت (17هزار متر) پرواز کند، در حالی که صدای تولید شده توسط آن تنها 75دسی بل، تقریباً به اندازه صدای بستن درب اتومبیل است.

برای شبیه سازی این صدا، هوخلبان های آزمایشی ناسا هواپیماهای پشتیبانی F-15D Eagle و F/A-18 Hornet را بر روی سیستمی از میکروفون های نصب شده در 10 ایستگاه زمینی در سی مایل (48.3 کیلومتر) از صحرا به پرواز درآوردند. به گفته ناسا، با انجام عملیات مجله اسخاج (مجله اسخاج)، جت ها توانستند بوم های صوتی «نرم تری» تولید کنند تا با آن هایی که انتظار می رفت ایکس-59 تولید کند، مقایسه شود.

هدف ناسا از ساخت این هواپیما، کاهش شوک موج صوتی است تا در پروازهای مسافربری با سرعت صوت قابل استفاده شود.

این شبیه سازی ها به ناسا کمک می کند تا پیش بینی های دقیقی از رفتار ایکس-59 در زمان پرواز با سرعت صوت داشته باشد. با دستیابی به این اطلاعات، ناسا قادر است بهبودهای لازم در طراحی و ساخت ایکس-59 انجام دهد تا بهترین عملکرد را در شرایط واقعی بتواند ارایه دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فناوری جدید ناسا دیوار صوتی را با صدای آهسته می شکند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فناوری جدید ناسا دیوار صوتی را با صدای آهسته می شکند"، کلیک کنید.