شناسایی دست اندازها در مسیر هوشمندسازی مسکن/ 80 درصد خانه ها در برابر زلزله مقاوم نیستند

بررسی ظرفیت دانش بنیان ها در صنایع کشور (52)

شناسایی دست اندازها در مسیر هوشمندسازی مسکن 80 درصد خانه ها در برابر زلزله مقاوم نیستند

دبیر انجمن سازه های فولادی تاکیدکرد:هوشمندسازی ساخت و ساز به بهبود استفاده از منابع و انرژی ها در ساختمان ها منجر می شود؛ اما سرمایه گذاران با این مسیر خیلی آشنا نیستند و دانش بنیان ها در راه شناسایی این هدف تلاش نمی کنند چراکه فضا برای بروز تکنولوژی، از لحاظ سرمایه ای و اقتصادی مناسب و ارزان نیست.

علی مزروعی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری اسخاج درباره ورود دانش بنیان ها به عرصه ساخت وساز صنعتی در کشور، اظهار کرد: دانش بنیان ها در تولید برخی از مصالح ساختمانی ورود کرده اند، اما دانش بنیان های اندکی هستند که در بحث صنعتی سازی مسکن ورود کرده باشند به این دلیل که تحقیق و توسعه و فرآیند کار در صنعتی سازی امری زمان بر و پرریسک با هزینه بالا است.

دبیرانجمن سازه های فولادی ادامه داد: در کشوری مانند آمریکا شرکت های بزرگ و مطرح، بخشی از درآمد کار خود را صرف تحقیق می کنند و روش ها یا محصولاتی خلق می کنند که به تدریج مورد استفاده قرار می گیرد و وارد عرصه صنعتی سازی می شود.

با تغییر وزرا یا معاونان فرآیند صنعتی سازی ساخت مسکن کنار گذاشته شد

صنعتی سازی ساختمان

مزروعی عنوان کرد: اززمان وزارت عبدالعلی زاده، وزیر راه و شهرسازی بحث صنعتی سازی به صورت جدی در کشور مطرح شد، اما پس از پایان وزارت او یا تغییرات در معاونت ها، این برنامه ها به کلی کنار گذاشته می شد. این روال کار موجب معلق ماندن سرمایه گذاری های انجام شده در این حوزه شد و به دلیل نبود بنیه قوی مالی دانش بنیان هایی که به این بحث ورود کرده اند دچار زیان بالا می شوند.

وی گفت: روش های صنعتی سازی بیشتر مورد استفاده انبوه سازانی است که کار خود را از دولت تحویل می گیرند به طور مثال مسکن اسخاج، مسکن ملی یا نهضت ملی مسکن از جمله پروژه هایی است که به صورت انبوه سازی در کشور آغاز شده و ادامه دارد.

عدم تداوم روند های مورد استفاده در مسیر صنعتی سازی

دبیرانجمن سازه های فولادی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاران در عرصه ساخت صنعتی بیشتر به بازدهی تولید فکر می کنند و به دنبال برنامه درازمدت در این بخش نیستند. تاکنون روش های مختلفی برای صنعتی سازی در کشور معرفی و پیگیری شده، اما اکثر آنها تداوم نیافته است.

دبیرانجمن سازه های فولادی اظهار کرد: هوشمندسازی ساخت و ساز به بهبود استفاده از منابع و انرژی ها یا افزایش سطح ایمنی در ساختمان ها منجر می شود؛ اما سرمایه گذاران با این مسیر خیلی آشنا نیستند و دانش بنیان ها نیز در راه شناسایی این هدف خیلی تلاش نمی کنند چراکه فضا برای بروز چنین تکنولوژی از لحاظ سرمایه ای و اقتصادی مناسب نیست.

سهم صنعتی سازی ساخت هیچ گاه از 10 درصد بیشتر نبوده است

صنعتی سازی ساختمان

وی در پاسخ به این پرسش که چند درصد از ساخت کشور صنعتی سازی است، عنوان کرد: حدود سه تا چهار درصد از ساخت وساز کشور به شیوه صنعتی سازی است. در برهه ای از زمان با ورود مسکن اسخاج به 10 درصد رسید و اگرچه در آمار ها صنعتی سازی را 13 درصد اعلام کردند، اما این سهم هیچگاه از 10 درصد بیشتر نبوده است.

80 درصد منازل ساخته شده در دهه 70 و 80 دربرابر زلزله های سنگین مقاومتی نخواهند داشت

مزروعی درباره باور برخی از مردم به افت کیفیت ساخت در سال های اخیر، خاطرنشان کرد: این باور غلط است و طی یک دهه گذشته نسبت به دو یا سه دهه پیش از آن، کیفیت ساخت ارتقا یافته است.80 درصد منازل ساخته شده در دهه 70 و 80 دربرابر زلزله های سنگین مقاومتی نخواهند داشت. ضعف نظارت، نبود آیین نامه های مناسب و کنترل های کیفی زمینه ساز افت کیفی ساخت و ساز در این دهه ها بوده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شناسایی دست اندازها در مسیر هوشمندسازی مسکن/ 80 درصد خانه ها در برابر زلزله مقاوم نیستند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شناسایی دست اندازها در مسیر هوشمندسازی مسکن/ 80 درصد خانه ها در برابر زلزله مقاوم نیستند"، کلیک کنید.