شبکه های اجتماعی؛ شکارگاه کودکان

شبکه های اجتماعی؛ شکارگاه کودکان

آفتاب نیوز :

متن پیش رو نگاهی به گزارش گاردین درباره آسیب های شبکه های اجتماعی برای کودکان و نوجوانان است که در روزنامه شهروند منتشر شده و در ادامه می توانید بخوانید:

دست های آلوده به خون و فقط عذرخواهی!

«گاردین» در گزارشی با عناوین «اگر اینستاگرام وجود نداشت، این اتفاق نمی افتاد: مادری در جست وجوی دخترش که طعمه قاچاقچیان شده است»/ «چهار سال پس از اینکه دختر رابین کوری در 15 سالگی در پلتفرم متا اغفال شد و یک باند او را برای تجارت جنسی فروخت، او هنوز ناپدید است»، واقعیتی هولناک را درباره حضور کودکان و نوجوانان شبکه های اجتماعی و پیامدهای آن روایت می کند: کریستن، دختر رابین کوری، 15 ساله بود که به او اجازه داده شد حساب اینستاگرام خود را باز کند. کوری می گوید: «ما فکر می کردیم مسیولیم و هر کاری که می توانستیم برای ایمنی این شبکه اجتماعی انجام دادیم.» چند ماه بعد، کریستن پس از اینکه در اینستاگرام از سوی یک باند تبهکار اغفال شد خانه را ترک کرد و ناپدید شد؛ باندی که بعد او را برای تجارت جنسی در خیابان های هیوستون در ایالت تگزاس فروخت.
کوری می گوید که دخترش از این کابوس هرگز رهایی نیافت. کریستن به خانه بازگشت، اما پس از اینکه دوباره در دام قاچاقچیان جنسی افتاد، ناپدید شد. مادرش نمی داند که او هنوز زنده است یا نه. کوری مقصر نابودی زندگی دخترش را باند قاچاق می داند و اینستاگرام، که معتقد است نقشی مهم در قاچاق جنسی دخترش داشته است: «اگر اینستاگرام وجود نداشت، این اتفاق برای دخترم نمی افتاد. تبهکاران با اینستاگرام این کار را بسیار راحت انجام می دهند.»
چهارشنبه گذشته، مارک زاکربرگ به عنوان بنیانگذار شرکت متا -که مالک اینستاگرام، فیس بوک، واتس آپ و تردز است- در جلسه استماع کمیته قضایی سنای آمریکا با عنوان «فناوری های بزرگ و بحران بهره کشی جنسی از کودکان آنلاین» حاضر شد؛ جلسه ای که در آن شنید: دست شما به خون آلوده است!
در طول این جلسه استماع، زاکربرگ که همراه با سایر مدیران شبکه های اجتماعی دیگر درباره میزان آسیب به کودکان در پلتفرم هایشان با پرسش مواجه شد، وجود شواهدی مبنی بر رابطه علّی بین شبکه های اجتماعی و وخامت سلامت روان در جوانان را رد کرد. او بعد با والدینی روبه رو شد که برای جلسه استماع کنگره جمع شده بودند؛ برخی از آنها فرزندان شان پس از بهره کشی جنسی و آزار و اذیت جان باخته بودند و زاکربرگ برای آنچه آنان از سر گذرانده اند، عذرخواهی کرد!

او بچه ای معمولی و شاد بود

کوری وقتی برای عذرخواهی زاکربرگ ندارد: «اگر می خواست می توانست تمام آسیب هایی را که در پلتفرم هایش اتفاق می افتد، متوقف کند. کلمات کافی نیست، او باید عمل کند.» او می گوید که دخترش قبل از اینکه در سال 2019 هدف یک باند تبهکار که حلقه های فحشا را در مرکز شهر هیوستون اداره می کرد-قرار گیرد، «بچه ای معمولی و شاد» بود. پسران دانش آموزی که به عنوان مامور برای این باند قاچاق در مدرسه کریستن کار می کردند، او را به عنوان یک هدف بالقوه شناسایی کردند و سپس اعضای باند در حساب اینستاگرامش مرتب به او پیام می دادند. کوری می گوید: «آنها قول کیف های برند لوکس فرانسوی «لویی ویتون»، سفر با قایق تفریحی و چیزهایی از این قبیل را در پیام های اینستاگرام به او دادند. می گفتند با ما به مهمانی بیا.» چند ماه پس از دریافت این پیام ها، اعضای این باند کریستن را فریب دادند و از خانه و خانواده دور کردند. دو هفته بعد پلیس او را در محله روسپی های هیوستون پیدا کرد.

داستان هایی ترسناک از زبان یک کودک

کوری ادامه می دهد: «وقتی به خانه آمد، بیشتر درباره آنچه بر او رفته بود، صحبت کرد. داستان هایی ترسناک از زبان کودکم می شنیدم که او مجبور به انجام شان شده بود. کریستن به خانه بازگشت، آدمی متفاوت با کودکی که می شناختیم: از نظر روانی آسیب دیده، ترسیده و عصبی.» در سال 2020، با کمک اطلاعاتی که کریستن به پلیس داد، یکی از قاچاقچیان دختر او، آریون جکسون، به دلیل قاچاق کودکان برای استثمار جنسی به 27 سال زندان محکوم شد. از آن زمان تاکنون سه نفر دیگر از جمله مادر جکسون نیز محکوم شده اند.
اسناد دادگاه از جزییات محاکمه او، آنچه را که جکسون بر سر قربانیان خود آورد، نشان می دهد. بر اساس این اسناد، او و همکارانش حدود 12 زن و دختر را در ساختمانی در هیوستون که به عنوان «خانه موادفروش ها» شناخته می شود، نگهداری می کردند؛ جایی که آنها مجبور به انجام کارهای جنسی تجاری برای 100 تا 300 دلار در هر بار بودند. در یکی از اسناد آمده است: «جکسون تهدید کرد که اگر زنان یا کودکان فرار کنند، آنها یا خانواده هایشان را خواهد کشت یا به آنان صدمه خواهد زد. جکسون برای زنان و کودکان غذا تهیه نمی کرد، اما مرتباً به آنها مواد مخدر می داد تا کار کنند.» در جریان محاکمه او، دادستان ها همچنین توضیح دادند که چگونه جکسون و همدستانش از اینستاگرام برای به دام انداختن کودکان استفاده کرده اند. کوری می گوید که کریستن به پلیس و دادستان ها گفت که قاچاقچیان همچنین از اینستاگرام برای تبلیغ و فروش او استفاده کرده اند.

من در مکان هایی واقعا تاریک به دنبال دخترم گشته ام

پنج ماه پس از اینکه کریستن به دام قاچاقچیان افتاد، او برای بار دوم ناپدید شد. خانواده اش از آن زمان او را ندیده اند. کوری می گوید: «کریستن به ما می گفت اگر نروم، آنها می آیند همه شما را می کشند، باید برگردم. آنها عکس هایی از همه شما دارند. او در این مورد دچار کابوس های شدید شبانه بود.» سه سال بعد، کوری می گوید که دخترش انگار از روی زمین محو شده است. اگرچه پلیس و اف بی آی همچنان به دنبال کریستن هستند، اما هیچ اثری از او پیدا نشده است: «من در مکان هایی واقعا تاریک به دنبال دخترم گشته ام. ما در حال انجام آزمایش DNA  از اجساد زنان جوان هستیم که با مشخصات او مطابقت دارد. در این مرحله، احساس می کنم هیچ کس نمی تواند به من کمک کند. پیام من برای والدین دیگر این است: اجازه ندهید کودکان تان شبکه های اجتماعی داشته باشند. اینستاگرام باید اقداماتی برای متوقف کردن تشکیل حساب های کاربری از سوی کودکان و جلوگیری از دریافت پیام از سوی افرادی که نمی شناسند، انجام دهد. آنها باید محافظت شوند.»

اینستاگرام؛ بزرگ ترین بازار برای شکارچیان و پدوفیل ها

«متا» و دیگر شرکت های رسانه های اجتماعی با اوج گیری واکنش های شدید در مورد میزان آسیب آنلاین و بهره کشی جنسی از کودکان در پلتفرم های خود مواجه شده اند. در آوریل 2023، تحقیقات گاردین نشان داد که چگونه قاچاقچیان کودک از پلتفرم های متا، از جمله اینستاگرام، برای خرید و فروش کودکان برای استثمار جنسی استفاده می کنند. رایول تورز، دادستان کل نیومکزیکو، از آن زمان اقدام قانونی را علیه متا آغاز و آن را متهم کرده که به پلتفرم هایش اجازه می دهد تا به بازاری برای شکارچیان کودک تبدیل شوند. بر اساس اسناد داخلی که در ژانویه به عنوان بخشی از پرونده تورز علنی شد، تخمین زده می شود که ده ها هزار کودک با استفاده از فیس بوک و اینستاگرام هر روز مورد آزار جنسی آنلاین قرار گرفته اند، از جمله دریافت «تصاویر اندام های تناسلی بزرگسالان».
تورز اخیرا در مصاحبه ای با گاردین گفت که او معتقد است متا «بزرگ ترین بازار برای شکارچیان و پدوفیل ها (سوءاستفاده کنندگان جنسی از کودکان) در سراسر جهان» است. او معتقد است که آنچه تحقیقاتش تا به حال نشان داده «فقط نوک کوه یخ» است، وقتی صحبت از این می شود که این مشکل چقدر در داخل این شرکت گسترده و کاملا واضح است.
یکی از سخنگویان متا، قاچاق و بهره کشی از کودکان را جنایتی وحشتناک خواند و مدعی شد: «ما به شدت برای مبارزه با آن در پلتفرم های خود کار می کنیم و به درخواست های معتبر اجرای قانون پاسخ می دهیم که به دستگیری و پیگرد قانونی کمک می کند. ما بین جولای و سپتامبر سال گذشته میلادی بیش از 18 میلیون پیام دارای محتوای استثمار و قاچاق کودکان را حذف کردیم. ما بزرگسالان بالای 19 سال را در ارسال پیام به خردسالانی که آنها را دنبال نمی کنند، محدود می کنیم و اخیرا موارد سختگیرانه تری را در ارسال پیام برای نوجوانان زیر 16 سال (در برخی کشورها زیر 18 سال) اعلام کردیم، به این معنی که آنها پیام هایی را از کسی که دنبال نمی کنند یا تاکنون به او در ارتباط نبوده اند، دریافت نخواهند کرد.» با این حال، برای کوری، همه اینها خیلی دیر است. او اکنون همه زندگی خود را در جست وجوی کریستن در سراسر آمریکا می گذراند، با کارآگاهان خصوصی همکاری می کند و ساعت ها مشغول جست وجو در اینترنت است برای یافتن سرنخ هایی از سرنوشت کودکش: «من هرگز از جست وجوی دخترم دست نمی کشم. برادرش هر روز او را می خواهد. پسر کوچک من فکر می کند که یک آدم بد از اینترنت او را دزدیده است.»

به آنان که اعتماد به نفس ندارند احساس خاص بودن می دادم

گاردین در گزارشی دیگر از گفت وگویش با یک شکارچی کودکان و نوجوانان در اینستاگرام برای بهره کشی جنسی می گوید: کایل رابینسون محکومیت 10 ساله خود را در زندان فدرال ماساچوست به دلیل قاچاق جنسی دو نوجوان، که یکی فقط 14 سال داشت، می گذراند. ما با او صحبت کردیم. رابینسون که خود را یک دلال می داند، توضیح داد که چگونه دنبال کردن دختران در رسانه های اجتماعی راهی برای کسب درآمد می شود. او گفت اینستاگرام پلتفرم انتخابی اش بود: «من دخترانی را می دیدم که به خود افتخار می کنند، اما شاید اعتماد به نفس و عزت نفس ندارند. من به آنها احساس خاص بودن می دادم، آنها را تایید و سپس شکار می کردم.»

20 سال بعد؛ استثمار جنسی کودکان چالشی بزرگ

گاردین در گزارشی دیگر می گوید: 20 سال پس از تولد شبکه های اجتماعی، استثمار جنسی کودکان به یکی از بزرگ ترین چالش های پیش روی شرکت های فناوری تبدیل شده است. به گفته دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد  (UNODC)، قاچاقچیان انسان از اینترنت به عنوان «میدان شکار دیجیتال» استفاده می کنند که به آنها امکان دسترسی به مشتریان و قربانیان احتمالی را می دهد و کودکان در پلتفرم های رسانه های اجتماعی هدف قاچاقچیان قرار می گیرند. بزرگ ترین آنها، فیس بوک، متعلق به «متا» است؛ غول فناوری که پلتفرم های آن، که شامل اینستاگرام نیز می شود، در سراسر جهان بیش از 3 میلیارد کاربر دارد. در سال 2020، طبق گزارش «موسسه غیرانتفاعی قاچاق انسان» مستقر در آمریکا، قاچاقچیان جنسی از فیس بوک بیشترین استفاده را برای اغفال کودکان (65 درصد) کردند. تجزیه و تحلیل «موسسه غیرانتفاعی قاچاق انسان» اینستاگرام را در رتبه دوم و اسنپ چت را در رتبه سوم قرار داد. در حالی که متا می گوید تمام تلاش خود را انجام می دهد، شواهد نشان می دهد این شرکت در گزارش یا حتی شناسایی کامل آنچه اتفاق می افتد ناتوان است.

مشکل قانونی؛  مالکان پلتفرم ها مسیولیتی در قبال جرایم ندارند

گاردین ادامه می دهد: در حالی که قانون، متا را ملزم می کند تا هرگونه تصویر استثمار کودکان را که در پلتفرم هایش شناسایی می شود، گزارش کند، این شرکت به دلیل قانونی که تقریباً سه دهه پیش، در روزهای اولیه ظهور اینترنت ایجاد شد، از نظر قانونی مسیولیتی در قبال جرایمی که در پلتفرم خود رخ می دهد، ندارد. در سال 1996، کنگره آمریکا قانونی را درباره ارتباطات تصویب کرد (Communications Decency Act)، که اساساً برای اطمینان از اینکه محتوای مستهجن آنلاین تحت نظارت قانونی است، در نظر گرفته شده بود. اما بخش 230 این قانون بیان می کند که با ارایه دهندگان «خدمات رایانه ای تعاملی» -که شامل صاحبان پلتفرم های شبکه های اجتماعی و وب سایت ها می شود- نباید به عنوان ناشر مطالب ارسال شده توسط کاربران رفتار شود. این بخش در این قانون گنجانده شد تا از جریان آزاد اطلاعات اطمینان حاصل شود و در عین حال از صنعت فناوری رو به رشد در برابر دعوی قضایی که به آن خدشه وارد می کند، محافظت کند.
در حالی که مثلا یک روزنامه باید قانوناً از آنچه منتشر می کند، دفاع کند، بخش 230 به این معنی است که شرکتی مانند متا که محتوای دیگران را میزبانی می کند، ممکن است در قبال آنچه در پلتفرم هایش ظاهر می شود مسیولیتی نداشته باشد. بنابراین بخش 230 ارایه دهندگان خدمات اینترنتی را اساساً بی طرف می داند و در واقع میدانی را فراهم می کند که در آن ممکن است محتوای غیرقانونی، مضر یا نادرست پست و منتشر شود، اما در نهایت خدمات دهندگان مسیولیتی در قبال آن محتوا ندارند. از زمان تصویب این قانون، شرکت های فناوری مانند متا با موفقیت در دادگاه های سراسر آمریکا استدلال کرده اند که بخش 230 برای هرگونه محتوای غیرقانونی منتشرشده در پلتفرم هایشان، مصونیت کامل از پیگرد قانونی برای آنها فراهم می کند، تا زمانی که از وجود آن محتوا بی اطلاع باشند. بحث در مورد بخش 230  در آمریکا به شدت قطبی شده است. کسانی که خواهان اصلاح آن هستند، می گویند که این پناهگاه امن قانونی برای شرکت های اینترنتی باعث می شود که آنها انگیزه ای برای ریشه کن کردن محتوای غیرقانونی در سایت های خود نداشته باشند. با این حال، شرکت های فناوری، همراه با گروه های آزادی اینترنت، استدلال می کنند که تغییرات در بخش 230 می تواند منجر به سانسور و تخریب حریم خصوصی، به ویژه برای محتوای خصوصی و رمزگذاری شده، شود.

هر روز ثروتمندتر از دیروز

بر اساس گزارش مجله تایم، مسایل مالی مارک زاکربرگ پس از پیروزی چشمگیر متا، شرکت مادر فیس بوک، که او یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل آن است، بار دیگر توجه ها را به سوی خود جلب کرد. این میلیاردر قرار است حتی ثروتمندتر شود، چراکه متا با گزارش درآمد سه ماهه چهارم خود که به تازگی منتشر شده، فراتر از انتظارات بوده است. فوربس تخمین زد که ارزش خالص دارایی زاکربرگ در روز جمعه فقط به دلیل افزایش چشمگیر قیمت سهام متا 29 میلیارد دلار افزایش یافته و به 9/167 میلیارد دلار رسیده است. با این شرایط، زاکربرگ از «بیل گیتس»، از بنیان گذاران مایکروسافت، ثروتمندتر است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شبکه های اجتماعی؛ شکارگاه کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شبکه های اجتماعی؛ شکارگاه کودکان"، کلیک کنید.