سازمان ملل ناتوان از حل بحران ها و مسایل واقعی دنیای کنونی است – خبرگزاری اسخاج | اخبار ایران و جهان

سازمان ملل ناتوان از حل بحران ها و مسایل واقعی دنیای کنونی است - خبرگزاری اسخاج | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار اسخاج، منوچهر متکی بعد از ظهر پنجشنبه در دومین روز از چهاردهمین نشست سالانه اندیشمندان و استادان درس انقلاب اسلامی دانشگاه های کشور که در سالن شهید آیت الله دستغیب حرم مطهر شاهچراغ (ع) در حال برگزاری است گفت: تحولات جهانی نشان داده که نظم جهانی کنونی و سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد نتوانسته اند مشکلات و چالش های جدی و واقعی جهان را حل کنند و سازمان ملل و نمونه های آن در مواقع بحران ها و برخورد با مسایل واقعی با نتوانی از حل مسایل و بی تفاوتی نسبت به افکار عمومی و پاسخگو ندانستن خود نسبت به آن اعتبار خود را از دست داده اند.

متکی گفت: امروز افکار عمومی خواستار تجدید در ساختار سازمان ملل است که البته این ایده مدت ها پیش در ایران اسلامی مطرح شده بود و جهان نیز امروز به این نتیجه رسیده است.

وی افزود: نظام بندی کنونی سبب خودکامگی و زورگویی ابرقدرت ها شده و سازمان ملل در حل منازعات و بحران های جهانی ناتوان است که مساله غزه نمونه ای از آن بود و در نمونه دیگر آمریکا به بهانه هایی چون جلوگیری از گسترش تروریسم و قاچاق مواد مخدر به کشورهای منطقه حمله کرد اما نتیجه این شد که امروز شاهد گسترش این مخاطرات در منطقه هستیم.

متکی با اشاره به دیدگاه رهبر معظم انقلاب در خصوص افول آمریکا در منطقه و جهان گفت: این نظریه امروز عینی و قابل مشاهده است و ایران نیز باید با توسعه قدرت خود در زمینه ساختارهای بین المللی میدان داری کند و جایگاه واقعی خود را پیدا و مستحکم کند.

وزیر پیشین امور خارجه با بیان اینکه دنیا نیازمند تجدید نظر در نظم نوین بین المللی است و نظم کهن کنونی جوابگوی نیازهای امروز نیست گفت: اکنون نوبت ما است که در عرصه های مختلف و در دنیا گفتمان خود را مطرح و جایگاه ایران را تعریف کنیم.

وی در تشریح این مساله گفت: البته به چالش کشیدن نظم و نظام بندی بین المللی به معنای جنگ نبوده و ما تنها خواهان سازمان دهی جدید در نظام بندی بین المللی مبتنی بر واقعیات دنیای امروز هستیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به ضعف هایی که نظام بندی بین المللی دارد از جمله سکولار بودن ماهیت آن گفت: انقلاب 57 تعریف جدیدی از جهان شمولی بیان کرد و ضرورت هدایت انسان ها و خداباوری را وارد ادبیات سیاسی جهان کرد.

متکی در خصوص تحولات منطقه نیز گفت: طوفان الاقصی خواب دشمن را آشفته کرده و نمایش امنیت و پیشرفت اسراییل را به چالش کشیده و سرمایه گذاران را از توجه به این رژیم غاصب و نژادپرست دور کرده است.

وی افزود: امروز مقاومت اسلامی به خصوص غزه و حماس و یمن نماد جامعه و فرهنگ اسلامی و اسراییل نماد تمدن غربی است و این جدال میان حق و باطل همواره وجود داشته و ادامه دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سازمان ملل ناتوان از حل بحران ها و مسایل واقعی دنیای کنونی است – خبرگزاری اسخاج | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سازمان ملل ناتوان از حل بحران ها و مسایل واقعی دنیای کنونی است – خبرگزاری اسخاج | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.