رییس جمهور: ارتباط ایران با آذربایجان فراتر از رابطه همسایگی است

رییس جمهور: ارتباط ایران با آذربایجان فراتر از رابطه همسایگی است

مراسم بهره برداری از سد مشترک قیزقلعه سی بر روی رودخانه مرزی ارس میان ایران و آذربایجان با حضور روسای جمهور دو کشور از دقایقی قبل آغاز شد.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری اسخاج، حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی در مراسم افتتاح سد «قیزقلعه سی» و بهره برداری از سد «خداآفرین» در آذربایجان شرقی که با حضور الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان برگزار شد، اظهار کرد: رودخانه ارس همواره پیوندی بین مردم آذربایجان و ایران بوده است. این پیوند و همکاری از 50 سال قبل همواره وجود داشته و امروز خود را در افتتاح این سد ها خود را نشان داد. این طرح ها 2 میلیارد متر مکعب آب را تامین می کند و 4 نیروگاه فعال و 40 هزار شغل ایجاد می کند. آب شرب و کشاورزی را تامین می کند و نماد توسعه و اراده مشترک دو کشور است. این همکاری موجب امیدواری مردم دو منطقه و ناامیدی دشمنان می شود.

وی ادامه داد: ارتباط ما با کشور آذربایجان فراتر از همسایگی، بلکه رابطه خویشاوندی است و این رابطه، ریشه در اعتقادات و باور های دو ملت دارد. تاریخ و تمدن وپیشینه ما به هم پیوند دارد. این رابطه قلبی بین دو کشور بوده و ناگسستنی است. روز به روز این روابط افزایش خواهد یافت.

رییسی با اشاره به اینکه آمادگی صدور خدمات فنی و مهندسی به آذربایجان و سایر کشور ها را داریم. گفت: باید به جمهوری آذربایجان تبریک بگوییم که منطقه قره باغ را در اختیار گرفتند. ما به تمامیت ارضی آذربایجان اعتقاد داریم و شاید از اولین کشور هایی بودیم که صریح اعلام کردیم این منطقه به آذربایجان تعلق دارد. ما برای آبادانی این منطقه آمادگی داریم.

وی همچنین گفت: کریدور ارس باید با اراده ایران و آذربایجان ادامه یابد. من به وزیر راه و شهرساری برای تکمیل این طرح تاکید کرده ام. این کار در شش جبهه با قوت در حال انجام است و باید تلاش کنیم تا زودتر از زمان مقرر 36 ماهه، این طرح را به بهره برداری برسانیم. این جاده ای مهم در منطقه است و برای دو کشور اهمیت دارد.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: مساله فلسطین مساله اول جهان اسلام است و تردید نداریم دو ملت ایران و آذربایجان نسبت به حمایت از مردم غزه و نفرت از رژیم صهیونیستی تردید ندارند. همکاری کشور های مسلمان باید برای حمایت از مردم فلسطین انجام شود.

وی ادامه داد: ممکن است برخی از همکاری و پیوند دو کشور خرسند نشوند که اهمیت ندارد. منافع دو کشور برای ما اهمیت دارد. ساخت سد، نیروگاه، جاده، توسعه حمل ونقل و روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی در راستای منافع دو کشور است. دشمنان ما نه پیشرفت ایران، نه آذربایجان را نمی خواهد. هر پیشرفتی در آذربایجان، پیشرفت ما محسوب می شود. مرز ها نه نقطه نگرانی، بلکه باید نقطه امید و فرصت برای توسعه دو کشور باشد. ما معتقدیم مرز ها فرصت است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رییس جمهور: ارتباط ایران با آذربایجان فراتر از رابطه همسایگی است" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رییس جمهور: ارتباط ایران با آذربایجان فراتر از رابطه همسایگی است"، کلیک کنید.