روشی جدید برای پیش بینی زوال عقل

روشی جدید برای پیش بینی زوال عقل

متخصصان به روشی جدید دست یافتند که زوال عقل را 9 سال زودتر از تشخیص بالینی علایم این بیماری در فرد مبتلا پیش بینی می کند.

به گزارش اسخاج، آنها در این روش جدید اتصالات مغز را در حالت «بیکاری» بررسی می کنند.

این آزمایش به همت متخصصان دانشگاه «کویین مری» لندن انجام شده است و دقت و درستی آن 80 درصد است. همچنین از آزمایش های حافظه و اندازه گیری انقباض و کوچک شدگی مغز دقیق تر است.

به گفته متخصصان، این روش با شناسایی افرادی که در معرض زوال عقل قرار دارند و درمان آنها قبل از بروز علایم، خلاء پزشکی عظیمی را رفع می کند. این تیم تحقیقاتی به سرپرستی «چارلز مارشال»، اسکن مغزی بیش از 1100 نفر را بررسی کردند. این اسکن های مغزی از بانک زیستی انگلیس به دست آمده بود که پایگاه داده ای حاوی اطلاعات ژنتیکی و سلامتی 500 هزار نفر در انگلیس است.

متخصصان در این بررسی به الگویی دست یافتند که پیش بینی می کند کدام فرد در این گروه ها به زوال عقل مبتلا می شود. آنها الگوهای اتصالات مغزی را که «شبکه حالت پیش فرض مغز» (DMN) نامیده می شود، بررسی کردند. این شبکه زمانی فعال می شود که مغز در «حالت بیکاری» است، یعنی روی موضوع خاصی تمرکز ندارد. از میان 103 نفری که به زوال عقل دچار شده بودند، اسکن مغزی 81 نفر از پنج ماه تا هشت سال و نیم قبل از تشخیص رسمی بیماری، زوال عقل را نشان داده بود. طبق نتایج به دست آمده، در «شبکه حالت پیش فرض مغز» افرادی که به زوال عقل دچار شده بودند اتصالات کمتری دیده می شد.

این روش کمک می کند تا دقیق تر تشخیص دهیم آیا کسی به زوال عقل مبتلا می شود یا خیر و اینکه بیماران چقدر زودتر می توانند از روش های درمانی بهره مند شوندبه گفته پروفسور مارشال، این آزمایش می تواند اولین قدم در درمان بیماری باشد. او می گوید هیچ درمانی برای زوال عقل وجود ندارد، اما این آزمایش ممکن است کمک کند تا متخصصان به یک راه درمانی دست یابند. به گفته او، در حال حاضر از این راه برای شناسایی افراد در معرض خطر که می توانند آزمایش های درمانی توقف احتمالی زوال عقل را انجام دهند، استفاده می کنیم.

به گزارش ایندیپندنت، پروفسور مارشال تاکید کرد: این روش کمک می کند تا دقیق تر تشخیص دهیم آیا کسی به زوال عقل مبتلا می شود یا خیر و اینکه بیماران چقدر زودتر می توانند از روش های درمانی بهره مند شوند.

دکتر «ریچارد اوکلی»، یک متخصص دیگر نیز در این باره می گوید: با وجود آنکه برای این بیماری درمان های اصلاح کننده جدید در نظر داریم، اما آنها تنها برای افرادی سودمندند که در مراحل اولیه بیماری هستند، یعنی در مراحل بسیار ابتدایی. بنابراین تشخیص زودهنگام کاملا حیاتی است.

زوال عقل به شرایط مغزی که فرد حافظه اش را از دست داده است گفته می شود و گاهی به حدی شدید می شود که بر توانایی شخص در انجام فعالیت های ساده ی روزمره تاثیر می گذارد.

در سال گذشته، متخصصان فهرستی از عوامل ابتلا به آلزایمر را برشمردند که عبارتند از: سن، تحصیلات، سابقه دیابت، سابقه افسردگی، سابقه سکته مغزی، سابقه زوال عقل والدین، سطح زندگی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، زندگی در تنهایی و جنسیت.

براساس آمارهای رسمی در حال حاضر بیش از 55 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به زوال عقل هستند و همچنین هر ساله نزدیک به 10 میلیون مورد جدید ابتلا به این بیماری گزارش می شود.

آمار سازمان جهانی بهداشت (WHO) همچنین نشان می دهد که بیش از 60 درصد مبتلایان به زوال عقل از کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط هستند.

به گفته این سازمان، زوال عقل اصطلاحی برای چندین بیماری است که بر حافظه، تفکر و توانایی انجام فعالیت های روزانه تاثیر می گذارند.

سازمان جهانی بهداشت همچنین در این باره اظهار کرد: این بیماری با گذشت زمان بدتر می شود و همچنین عمدتا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد اما همه افراد با افزایش سن به آن مبتلا نمی شوند. بیماری آلزایمر، یکی از اختلالات زیرمجموعه زوال عقل و شایع ترین نوع آن است.

پایان خبر اسخاج

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روشی جدید برای پیش بینی زوال عقل" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روشی جدید برای پیش بینی زوال عقل"، کلیک کنید.