دولت با چالش بزرگ مصرف و واردات بنزین چه خواهد کرد؟ / واردات لیتری 60هزارتومان، فروش 3هزارتومان

دولت با چالش بزرگ مصرف و واردات بنزین چه خواهد کرد؟ / واردات لیتری 60هزارتومان، فروش 3هزارتومان

روزنامه هم میهن نوشت:آمارها نشان می دهد که اکثر مصرف کنندگان سوخت، به بیش از 160 لیتر در ماه بنزین نیاز دارند و به همین دلیل هم زمزمه جمع آوری کارت های سوخت نگران کننده بود. پس می توان گفت که روش های غیرقیمتی که وزیر از آن صحبت کرده یحتمل زمینه های هم ترازی قیمت سوخت و تورم را فراهم می کند.

البته بنا بر پیگیری های روزنامه «هم میهن» از وزارت نفت هم، قرار نیست کارت های سوخت مستقر در جایگاه ها جمع آوری شوند. آن طور که این وزارت خانه می گوید تنها مقرر شده که کارت های سوخت در جایگاه ها مدیریت شوند و باقی ماجراها، برداشت اشتباه خبرگزاری ها از سخنان جواد اوجی بوده است. شب گذشته نیز صداوسیما در گفت وگویی با سخنگوی جایگاه داران کشور خبر جمع آوری کارت سوخت جایگاه ها را تکذیب کرد. این اخبار ضدونقیض درست در زمانی منتشر می شود که برخی منابع روایت از ناترازی روزانه 10 میلیون لیتر بنزین دارند

امسال سال بنزین است یعنی چه؟

سال گذشته، بسیاری از کارشناسان اقتصادی سال 1403 را سال بنزین خواندند. امسال، سال بنزین است؛ یعنی دولت باید امسال درباره بنزین دست به تصمیم گیری های جدی بزند و چاره ای هم جز این کار ندارد. بنزین تولید داخل کم است و واردات آن هم حدوداً لیتری 60 هزار تومان برای دولت آب می خورد؛ اما ارزان تر از آب معدنی فروخته می شود. درست در سالی که کسری تجاری رکورد زده و معلوم نیست آیا کشور ارز کافی برای واردات 60 هزار تومانی و فروش 3000 تومانی بنزین دارد یا نه. مصرف روزانه بنزین، حدود 120 میلیون لیتر در روز و تولید آن روزانه 110 میلیون لیتر در روز است و در این میان کمبود 10 میلیون لیتر در روز، حتم ی است.

همه این شواهد موجب شد که کارشناسان، سال 1403 را سال بنزین نام گذاری کنند. این نام گذاری از بهمن ماه سال گذشته آغاز شد. یعنی از همان وقت که دولت سهمیه بنزین آزاد را از 150 لیتر به 100 لیتر کاهش داد.

از سوی دیگر همین چند روز پیش هم خبری مبنی بر کاهش سهمیه سوخت ناوگان حمل ونقل اینترنتی (تاکسی های آنلاین) رسید. اصلاً به همین دلیل است که برخی از کارشناسان تحلیل می کنند که امسال سال بنزین است؛ زیرا آنان معتقدند که خود بدنه دولت نیز در سال 1402 با کاهش سهمیه بنزین 3000 تومانی، نشان داد نسبت به انجام اصلاحات ساختاری در حوزه سوخت و حامل های انرژی، بی تمایل نیست. پس از آن جایی که دولت با مشکل ناترازی سوخت و حامل های انرژی دست وپنجه نرم می کند و از سوی دیگر هم متوجه تبعات اجتماعی افزایش قیمت است، قصد کرده این گونه، گام به گام و با استفاده از روش های غیرقیمتی در مسیر اصلاح قیمت بنزین قدم بزند.

ناترازی بنزین نداریم؟

به جز این، اخبار مربوط به فروش و اجاره کارت سوخت های میلیونی و تکذیبیه وزارت نفت هم هر شنونده عاقلی را در وهله اول متوجه تقاضای زیاد بنزین نسبت به عرضه آن می کند. پس همان طور که دولت، پیش از این هم نتوانسته بازار سیاه و زیرزمینی برخی از کالاهایی که برای آنان تقاضا وجود دارد را کنترل کند، اکنون هم قادر به کنترل آن نخواهد بود. بنابراین بازار خرید، فروش و اجاره کارت سوخت، تنها به کانال های زیرزمینی سوق داده می شود.

حقیقت این است که بنزین دچار ناترازی جدی و کمبود شده است تا آن جایی که دولت برای تامین همه نیاز کشور مجبور به وارد کردن آن است. پیش از این، سیدکاظم دلخوش، نماینده مجلس از واردات روزانه 30 میلیون لیتر بنزین خبر داده بود. بعد از آن جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، واردات 30 میلیون لیتری روزانه بنزین را تکذیب کرد اما اخباری مبنی بر ناترازی بنزین، نشان دهنده وضعیت بغرنجی است که حالا دولت باید هر طور شده و با روش های غیرقیمتی یا روش های قیمتی، آن را رفع و رجوع کند.

دو گمانه محتمل بنزینی

جمع بندی این سخنان، دو راهکار دولتی را به ذهن مخاطب متبادر می کند؛ کاهش مصرف بنزین و مقدمه چینی برای اصلاح قیمت بنزین. کاهش مصرف بنزین، نخستین گمانه است و می توان آن را این گونه توضیح داد که دولت قصد کرده با جمع آوری کارت سوخت از جایگاه ها و اجبار مردم به استفاده از کارت سوخت شخصی خودشان، مصرف بنزین را کاهش دهد. یعنی بعد از استفاده از سهمیه شخصی، فرد، دیگر بنزینی پیدا نکند که بتواند از آن مصرف کند و ناترازی در کشور مدیریت شود. راهکار دومی که ممکن است دولت آن را در گوشه ذهن خود نگاه داشته باشد هم این که دولت قصد دارد به کمک اقدامات غیرقیمتی، برای افزایش قیمت بنزین زمینه سازی کند تا دچار تبعات اجتماعی هم ترازی قیمت بنزین با تورم نشود. یعنی به یکباره مردم را دچار شوک قیمتی نکرده و آرام آرام به شهروندان نشان دهد که واقعاً در زمینه تامین بنزین به مشکل برخورده است.

روش های غیرقیمتی اصلاح نرخ حامل های انرژی

تا اینجا مشخص شد که دولت برای همتراز کردن نرخ تورم و بنزین بیشتر به روش های غیرقیمتی نظر دارد. اما آیا روش های غیرقیمتی عقلانی اند؟

همزمان با اعلام جمع آوری کارت سوخت از جایگاه ها، عده ای از این تصمیم ابراز نگرانی کردند؛ زیرا خودروهایی که در دسترس عموم مردم است بنزین زیادی مصرف می کنند و سهمیه هرکارت سوخت، به طور میانگین تنها برای هزار کیلومتر رانندگی کفاف می دهد. پس اگر کسی به طور روتین و منظم، بین دو شهر در تردد باشد، با حذف کارت سوخت جایگاه ها و صرفاً استفاده از سهمیه تعیین شده برای هر کارت سوخت، با مشکل کمبود بنزین مواجه می شود.

این مسیله، زمانی نگران کننده تر می شود که بدانیم فاصله میان شمال تا جنوب استانی مانند سیستان وبلوچستان حدود هزار کیلومتر است و دستیابی به برخی امکانات مانند بیمارستان تنها در مرکز این استان، امکان پذیر است. یعنی مردم بعد از یک بار سوخت گیری، باید صبر کنند که ساعت از 12 شب بگذرد تا بتوانند سوخت مورد نیاز خود را به خودرو تزریق کنند و به مقصد برسند. از سوی دیگر کاهش سهمیه بنزین در استان های مرزنشین، قیمت این سوخت را به لیتری 30 هزار تومان در سال گذشته هم رساند.

منابع محلی سال گذشته به روزنامه هم میهن گفته بودند که تصمیم دولت برای کاهش سهمیه بنزین باعث شده بنزین در این استان ها، به خصوص سیستان و بلوچستان، کمیاب و گران شود. از آن جایی که در این استان، کارت سوخت هم به مردم داده نمی شود، جمع آوری کارت های سوخت از جایگاه یعنی از بین رفتن حق مردم استان.

یکی از نمایندگان این استان همان موقع که این تصمیم گرفته شد، در صحن علنی مجلس اعتراض کرده بود که از نظر وزارت نفت همه مردم استان سیستان و بلوچستان قاچاقچی هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. نمایندگان حوزه انتخابیه سیستان و بلوچستان، بارها از رییس جمهور خواسته بودند اشتباه ستاد سوخت را اصلاح کند و سهمیه سوخت 50 لیتری که کاهش پیدا کرده دوباره به کارت های مردم واریز شود. اما تا به امروز خبری از اصلاح این تصمیم نیست.

21302

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دولت با چالش بزرگ مصرف و واردات بنزین چه خواهد کرد؟ / واردات لیتری 60هزارتومان، فروش 3هزارتومان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دولت با چالش بزرگ مصرف و واردات بنزین چه خواهد کرد؟ / واردات لیتری 60هزارتومان، فروش 3هزارتومان"، کلیک کنید.