حیات آبی سیستان و بلوچستان بر مدار پایداری

حیات آبی سیستان و بلوچستان بر مدار پایداری

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در یاداشتی با اشاره به حیات آبی سیستان و بلوچستان اقدامات دولت سیزدهم برای تامین پایدار آب این استان را تشریح کرد.

به گزارش اسخاج، در یادداشت هاشم امینی آمده است: آب، محور توسعه و ضامن حیات و  امنیت اجتماعی است. تجربه تاریخی جوامع و ملل گوناگون، درستی این گزاره را تصدیق می کند. به جرات می توان گفت که دو مقوله «رشد و توسعه» و «امنیت اجتماعی» هر جامعه وابسته به تامین آب برای مصارف بخش های مختلف اعم از شرب، صنعت و کشاورزی است که بحث تامین پایدار آب شرب سالم و بهداشتی اصلی ترین نیاز آبی شهروندان است.

کشور پهناور ایران نیز از این امر مستثنی نیست و به همین اعتبار، ضرورت تامین آب همواره یکی از اولویت ها و دغدغه های متولیان امر بوده و به موازات توسعه کشور در ابعاد مختلف شهری و جمعیتی، ایجاد زیرساخت های تامین آب شرب در دستور کار بوده است.

اما در کنار مباحث و ضروریات توسعه آب رسانی، یکی از مسایل حایز اهمیت، توجه به ملاحظات اجتماعی و فرهنگی مناطق مختلف است. سرزمین ایران همچون فرش رنگارنگی است که هر گوشه آن طرح و نقش بدیع و زیبای فرهنگی خود را دارد و تلاش در جهت حفظ و پاسداری از میراث فرهنگی و آیین ها و آداب اقوام گوناگون آن از طریق توسعه پایدار از اهمیت بسزایی برخوردار است. موضوعی که بدون تردید ضامن و مقوم حیات و شکوفایی فرهنگی کشور از منظر ملی به شمار می رود که این مهم تنها از رهگذر تامین نیازها و رفع دغدغه های مناطق مختلف میسر می شود و کیست که نداند آب، بی بدیل ترین نیاز جوامع انسانی است. چنانکه یکی از علل مهاجرت ها و خالی از سکنه شدن بسیاری از سکونت گاه ها در نقاط مختلف جهان ناشی از نبود منابع آبی برای تداوم سکونت بوده است.

در این بین یکی از مناطق کشور که در نیم قرن اخیر موضوع کمبود منابع آبی مواجه بوده، استان سیستان و بلوچستان است. این استان به عنوان یکی از پهناورترین استان های کشور با فرهنگ دیرینه و خاستگاه تاریخی اش به جهت اقلیم خشک و کم بارش با تنش آبی و کمبود منابع مواجه بوده و رفع این مسیله دغدغه مسیولان آب کشور به شمار می رفته است.

این استان در کنار جذابیت های فرهنگی و گردشگری متنوع خود، به عنوان یکی از استان های مرزی کشور همواره مسیولیت خطیر پاسداری از مرزهای شرقی کشور را نیز بر عهده داشته است و ساکنان نجیب و فرهیخته اش شایسته این نگاه ویژه به تامین نیازهای شان هستند.

خوشبختانه با توجه ویژه دولت سیزدهم به موضوع تامین پایدار آب شرب این استان، طرح های متنوعی برای رفع این نگرانی تدوین شده است که از مهم ترین آن ها می توان به طرح جامع آب رسانی به سیستان و زاهدان و راه اندازی سامانه آب شیرین کن سیستان در منطقه دشتک اشاره کرد. این سامانه با ظرفیت تولید 100هزار مترمکعب در شبانه روز آب شرب و بهداشت منطقه سیستان و زاهدان را تامین می کند و در کنار سایر اقدامات انجام شده می تواند مشکل دیرینه کمبود آب شرب منطقه را مرتفع سازد.

از مزایای این طرح می توان به کاهش وابستگی منطقه به منابع آبی برون مرزی (حق آبه رودخانه هیرمند) و بهره برداری بهینه از منابع در دسترس از طریق شیرین سازی منابع آب شور منطقه اشاره کرد که گام بلندی در جهت تامین امنیت آبی استان قلمداد می شود.

ارتقای رفاه اجتماعی هم میهنان شریف استان، تحقق عدالت آبی، جلوگیری از مهاجرت ساکنان، رونق بیش تر کسب وکارها و صنایع محلی منطقه و ایجاد انگیزه در روستانشینان منطقه برای تداوم معیشت و زندگی در روستاها از عمده ترین پیامدهای مثبت اجتماعی این طرح قلمداد می شود که پس از رییس جمهور شهید به عنوان یادگار ماندگار ایشان به زودی به بهره برداری می رسد.

پایان خبر اسخاج 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حیات آبی سیستان و بلوچستان بر مدار پایداری" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حیات آبی سیستان و بلوچستان بر مدار پایداری"، کلیک کنید.