جولان گرما در هند؛ ثبت ده ها فوتی و هزاران مورد گرمازدگی

جولان گرما در هند؛ ثبت ده ها فوتی و هزاران مورد گرمازدگی

رسانه های محلی هند به نقل از داده های دولتی این کشور گزارش دادند بر اثر موج گرما در 3 ماه گذشته نزدیک به 25 هزار مورد مشکوک به گرمازدگی در این کشور ثبت شده و دست کم 56 نفر نیز جانشان را از دست داده اند.

به گزارش اسخاج، در حالی که بیشتر منابع داخلی آمار رسمی فوتی ها را 56 تن اعلام کرده اند اما روزنامه «هندو» گزارش داده است با احتساب موارد مشکوک، تعداد کل قربانیان گرمای شدید هوا در ماه های اخیر در این کشور احتمالا بیشتر از 80 نفر است.

بر اساس اطلاعاتی که دولت هند منتشر کرده است، ماه مه گرم ترین روزها را داشته به طوری که دمای هوا در دهلی و ایالت مجاور آن به نام «راجستان» به 50 درجه سانتیگراد رسیده است. بنابر اعلام رویترز در مقابل، بخش هایی از شرق هند تحت تاثیر طوفان قرار گرفته اند و بارش شدید باران در ایالت آسام در شمال شرق این کشور طی روزهای گذشته جان 14 نفر را گرفته است.

به گفته کارشناسان، مجموعه ای از عوامل مختلف به تابستان بسیار گرم در جنوب آسیا منجر شده؛ روندی که دانشمندان می گویند با تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت های مخرب انسانی بدتر شده است.

گزارش رسانه های هندی نشان می دهد که روز جمعه دست کم 33 نفر از جمله کارکنان برگزاری انتخابات در چند ایالت شمالی و شرقی هند بر اثر گرمازدگی جان باختند. مدیرکل دفتر برگزاری انتخابات ایالت «اوتار پرادش» در پی این خبر اعلام کرد به خانواده این ماموران انتخاباتی 1.5 میلیون روپیه مستمری پرداخت خواهد شد.

هند در سال های گذشته نیز با موج شدید گرما مواجه بوده و علاوه بر تلفات انسانی، خسارت های اقتصادی هم متحمل شده است.

به نوشته ایندیپندنت، گرمای شدید به طور کلی برای سلامتی خطرناک است اما در جمعیت های آسیب پذیر مانند کودکان، افراد مسن و کسانی که کارهای فیزیکی در فضای باز انجام می دهند، خطر گرمازدگی بالاتر است.

بر اساس گزارش های هواشناسی، تغییرات اقلیمی شدید در سال 2023 رکورد شکسته و مشکلات بسیاری را برای ساکنان کره زمین به همراه داشته است. دانشمندان معتقدند گزارش های اولیه نشان می دهد که 12 ماه گذشته، گرم ترین روزها در 125 هزار سال گذشته بوده اند و این موج گرما در قاره های مختلف به ویژه آسیا همچنان ادامه دارد.

پایان خبر اسخاج

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جولان گرما در هند؛ ثبت ده ها فوتی و هزاران مورد گرمازدگی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جولان گرما در هند؛ ثبت ده ها فوتی و هزاران مورد گرمازدگی"، کلیک کنید.