جنجال لٌر آرنا و ایرانشهری ها؛ ماجرا چیست؟

جنجال لٌر آرنا و ایرانشهری ها؛ ماجرا چیست؟

همبستگی  ملی در سایه گفتمان و احترام به عقاید و حقوق همه اقوام ایرانی حاصل می شود

آفتاب نیوز :

در سال های اخیر گروهی افراطی به نام “ایرانشهری ها” در ساحت سیاسی کشور رشد کرده که خود را پیرو اندیشه های سید جواد طباطبایی می دانند. این طیف غالباً به هر مسیله ای که نام و نشانی از اقوام ایرانی داشته باشد به شدت حساسیت نشان می دهند. هرچند این گروه فعالیت های خود را در قالب واژگانی مانند ایرانگرایی و میهن دوستی توجیه می کنند، اما برخی کارشناسان نسبت به خطر این طیف برای همبستگی ملی و ایجاد تفرقه های قومی و تحریک بی جهت گسل های قومی هشدار داده اند. به ویژه که ایرانیان طی 5 هزار سال از اقوام و تیره های مختلف در کنار هم زیسته اند و شعار ایران برای همه ایرانیان غالباً مورد توجه فراگیر اقشار مختلف جامعه بوده است.

بعد از آنکه بی بی سی فارسی گزارشی در مورد تغییر نام ورزشگاه 15 هزار نفری خرم آباد به لٌر آرنا منتشر کرد، گروه فعال ایرانشهری واکنشی «خصمانه» و آمیخته با استهزا به آن نشان دادند. بسیاری از هموطنان لٌر، رنجش خاطر خود به چنین صحبت های را در هزاران پست و اظهارنظر در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتند، یکی از آن ها در ایباره نوشت: «چرا یک نفر با افکار عریان فاشیستی فکر می کند حق دارد از تهران یا اصفهان برای ما حتی در حد نامگذاری یک ورزشگاه نیز تصمیم گیری نمایید، مگر ایران فقط متعلق به آن ها است، مگر ما در لرستان شهید ندادیم؟»

یک جامعه شناس اهل خرم آباد هم گفت: «همبستگی  ملی در سایه گفتمان و احترام به عقاید و حقوق همه اقوام ایرانی حاصل می شود، صد ها توییت و پست اینستاگرامی طیف ایرانشهری که حاوی ناسزا و توهین به یکی از قدیمی ترین اقوام ایرانی است حتماً ضدملی و ضدهمبستگی است و شایبه نفوذ در آن وجود دارد و دستگاه های نظارتی باید به فعالیت گروه افراطی ایرانشهری حساسیت بیشتری داشته باشند.»

سعید رحیمی مسیول کانون هواداران باشگاه فرهنگی ورزشی داتیس خیبر خرم آباد در اینباره به آفتاب نیوز گفت: مردم لرستان و خرم آباد بسیار ورزش دوست و به ویژه دوستدار ورزش فوتبال هستند، مدت ها بود که مردم استان آرزو داشتند تا در زمینه فوتبال تحرک و سرمایه گذاری صورت گیرد و خوشبختانه دکتر مسعود عبدی علی رغم تمام ریسک ها و هزینه های فعالیت در حوزه ورزش پا پیش گذاشت و علاوه بر سرمایه، دانش و تدبر مدیریتی خود را به میان آورد تا تیم ما یعنی باشگاه خیبر جانی تازه بگیرد و بتوانیم ان شاالله شاهد قهرمانی آن در مسابقات کشوری باشیم.

وی افزود: لازم به ذکر است، توجه شما را به این نکته مهم جلب نماییم که که نام تیم تغییر نکرده و تنها پیشنهاد شد که نام ورزشگاه محل بازی و تیم تغییر کند، این مسیله نیز در راستای برندینگ بوده است. مالک باشگاه نیز پس از جلسه ماده 27 نام باشگاه را به لٌر آرنا تغییر داد. کلیه ورزش دوستان و مردم خرم آباد نیز از این نام زیبا که یاد آور قهرمانی های یکی از اقوام غیور ایران زمین است استقبال کردند. در پاسخ به سوال شما در مورد تغیر نام تیم، همانگونه که گفتید در اروپا مرسوم است که اسامی تیم ها به نام شهر محل اقامت باشد؛ مانند منچستریونایتد و نظایر آن، ولی نام  تیم ما نیز بسیار نام زیبای است و این نام هم تا آنجا که ما اطلاع داریم تغیر نخواهد کرد و اسم باشگاه همچنان خیبر هست و خواهد ماند. اکنون هم اتفاق خاصی نیافتاده و مثلاً ورزشگاه فولاد خوزستان نیز فولاد آرنا است. متاسفانه آنگونه که شما سوال کردید و ما اطلاع داریم تا کنون حمایت خاص مالی از سوی نهاد های ذیربط صورت نگرفته و باشگاه تنها با اتکاء به سرمایه شخصی مالک اداره می شود و ما امیدواریم که سطح حمایت ها بیشتر شود تا تیم های شهرستانی نیز بتوانند فعالیت پررونقی داشته باشند و ورزش حرفه ای تنها محدود به پایتخت و چند کلانشهر نباشد.

رحیمی گفت: ورزشگاه در فرایند خصوصی سازی واگذار شده، اما بازسازی آن هزینه زیادی می طلبد، در حال حاضر قسمت شرق و غرب ورزشگاه فاقد جایگاه است و تنها شمال و جنوب آن دارای جایگاه ویژه نشستن تماشاچی است، از این نظر باید جایگاه ها تکمیل شود. علاوه بر این باید بحث کاشت و تکمیل زمین چمن ورزشگاه نیز درست شود و سایر تجهیزات نصب و تعمیرات ریز و درشت نیز صورت گیرد، بسیار خوب بود اگر نهاد های دولتی در این خصوص از ورزشگاه حمایت بیشتری به عمل می آوردند. در واقع ورزشگاه هنوز افتتاح نشده و مقرر شده در یکی از سفر های آتی رییس جمهور محترم  افتتاح شود. در حال حاضر تیم ما در دسته اول مقام اول را دارا است با چهار امتیاز اختلاف، البته فجرسپاسی سوم هستند با یک بازی کمتر. اگر فجر آن بازی را ببرد به جایگاه دوم صعود می کند با 3 امتیاز اختلاف، یعنی ما با تیم سوم و چهارم عملاً 4 امتیاز اختلاف داریم. مردم و هواداران بسیار امید دارند که تیم  ان شاالله با قهرمانی وارد لیگ حرفه ای شود و این اتفاق نیز به حول و قوه الهی و حمایت مردم، دولت و هواداران رخ خواهد داد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جنجال لٌر آرنا و ایرانشهری ها؛ ماجرا چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جنجال لٌر آرنا و ایرانشهری ها؛ ماجرا چیست؟"، کلیک کنید.