تصاویر نجومی دوم اردیبهشت (21 آوریل)

تصاویر نجومی دوم اردیبهشت (21 آوریل)

نگاهی متفاوت به آسمان شب و فضای بی پایان.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری اسخاج، تصاویر نجوم و فضا جدای از اهمیتی که در مطالعات و تحقیقات اخترشناسی دارد، امکان مشاهده و درک عجایب و شگفتی های دنیای بیرون از سیاره زمین را برای علاقه مندان این حوزه فراهم می کند. امروزه به لطف پیشرفت علم و فناوری، تصاویر نجومی به شکل های بسیار زیبا و گهگاه هنری تهیه می شود که علاوه بر ارایه اطلاعات علمی، زیبایی های خیره کننده ای را برای علاقه مندان به ارمغان می آورد.

***

ویدیوی روز apod

فضاپیمای جونو ناسا در حال چرخش به دور مشتری، بزرگترین سیاره منظومه شمسی است. جونو مدتی است که به دور مشتری می چرخد و هر بار که نزدیک می شود منظره ای بی نظیر از ابرهای چرخان غول گازی قابل مشاهده است. در این ویدیو، جونو شانزدهمین چرخش خود را به دور مشتری از زمانی که در سال 2016 به آنجا رسیده است انجام می دهد. جونو در حالی که نزدیک و نزدیکتر می شود، مجموعه ای از عکس های فوری می گیرد و سپس ناسا آنها را به هم می چسباند تا این ویدیوی فوق العاده سریع را بسازد.

با نزدیک شدن جونو به نظر اندازه مشتری بزرگ تر می شود. جونو در حدود 3500 کیلومتر بالاتر از ابرهای مشتری می رسد، فاصله ای آنقدر نزدیک که به نظر می رسد دقیقاً با آن همسو است. شما می توانید تمام این جزییات جالب را ببینید، نوارهای روشن، نوارهای تیره، و طوفان های چرخان عظیم که باعث می شوند طوفان های روی زمین کوچک به نظر برسند! وقتی جونو دور می شود، بخش هایسمت جنوبی مشتری را می بینید. جونو برای ثبت چنین تصاویر منحصر به فردی باید به طرز دیوانه وار به مشتری نزدیک شود تا این مطالب علمی جالب را جمع کند و این بدان معنی است که در معرض چندین تُن تشعشع قرار می گیرد! اما بالاخره در علم باید دست به ریسک زد.

تصویر روز skyandtelescope

فردی به نام لوییجی مورونه (Luigi Morrone) این عکس را در آگرولا ایتالیا گرفته است. تاریخ و زمانی که آن را گرفت 13 آوریل 2024 بود. او از یک تلسکوپ به نام C14 Edge HD استفاده کرد و این تلسکوپ روی پایه دوربینی به نام Fornax52 نصب شد. او همچنین از Player One Astronomy One Saturn-M SQR استفاده کرد. یک دوربین مخصوص که برای گرفتن عکس به تلسکوپ متصل می شود. دستگاهی به نام Barlow Zeiss نیز وجود دارد که به بزرگنمایی بیشتر کمک می کند.

او برای محافظت از چشمان خود و تجهیزات در برابر خورشید، از یک فیلتر مخصوص به نام Baader Astrosolar ND3.8 Full Aperture استفاده کرد و در نهایت چیزی به نام Baader Continuum 540nm که به گرفتن رنگ های خاص نور کمک می کند. این نقطه روی خورشید AR3633 نام دارد که در 13 آوریل 2024 قابل مشاهده بود. آب و هوا کاملاً مناسب بود و لوییجی توانست از آگرولا که در ساحل آمالفی در ایتالیا است به خوبی به آن رصد کند.

تصاویر نجومی دوم اردیبهشت (21 آوریل)

تصویر روز سازمان ملی تلسکوپ استرالیا

دستگاه BIGCAT (که مخفف عبارت Broadband Integrated GPU Correlator است) یک فناوری جدید است که برای جایگزینی سیستم CABB فعلی مورد استفاده در نجوم روی آن سرمایه گذاری می شود.  BIGCAT از ترکیبی از فناوری FPGA و GPU برای انجام وظایف خود استفاده می کند که آن را نسبت به سیستم قدیمی همه کاره تر و قابل اعتمادتر می سازد. اخیراً تیمی بخشی از BIGCAT را روی دو آنتن نصب و آزمایش کردند تا قابلیت های رصد بهبود یابد. نصب با موفقیت انجام شد و مهندسان از نرم افزاری به نام DiFX برای تجزیه و تحلیل داده ها و بهبود عملکرد آنتن ها استفاده کردند. تصویر بالا مهندسانی را نشان می دهد بر روی نصب آزمایشی روی یکی از آنتن های سایت ATCA کار می کنند.

تصاویر نجومی دوم اردیبهشت (21 آوریل)

تصویر روز astronomy

فردی به نام کریس اسشور (Chris Schur) تصویری از NGC 281 سحابی مشابه Pac-Man را از آریزونا گرفت. این سحابی دارای یک مرکز دایره ای روشن است که شبیه به شکل Pac-Man است که توسط ابرهای مواج و رنگارنگی احاطه شده است که به سمت بیرون پخش می شوند. این عکس با استفاده از یک تلسکوپ 10 اینچی طی بیش از 10 ساعت گرفته شده است.  

تصاویر نجومی دوم اردیبهشت (21 آوریل)

تصویر روز earthsky

فردی به نام سومیادیپ موخرجی (Soumyadeep Mukherjee) عکاس اهل تینجوره در نپال در تاریخ 1393/04/14 ساعت 02:30 بامداد، در هنگام گرفتن عکس، تجربه ای بی نظیر داشت. تجهیزات او شامل دوربین Nikon Z6ii، لنز Nikon Z 50mm f/1.2، iOptron Skyguider Pro و سه پایه Leofoto است. سومیادیپ موخرجی برای پس پردازش از ابزارهایی مانند Sequator، Pixinsight و Photoshop استفاده می کند.  او در سفری که به همراه دوستش به پایتخت رودودندرون نپال داشت، تصویری خیره کننده گرفت. با وجود آب و هوای چالش برانگیز، آنها در طول اقامت سه شب خود تنها چند ساعت آسمان صاف داشتند. حتی یک شب باران شدید و تگرگ را تجربه کردند اما بعد از نیمه شب با آسمان صاف غافلگیر شدند و بنابراین از کهکشان راه شیری تصویری زیبا گرفتند.

تصاویر نجومی دوم اردیبهشت (21 آوریل)

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصاویر نجومی دوم اردیبهشت (21 آوریل)" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصاویر نجومی دوم اردیبهشت (21 آوریل)"، کلیک کنید.