برپایی دوره آموزشی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در منحصر به فردترین زیستگاه یوز جهان

برپایی دوره آموزشی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در منحصر به فردترین زیستگاه یوز جهان

اسخاج/سمنان رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود گفت: دوره آموزشی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی برگزار شد.

مرتضی نظری 2 اردیبهشت با اعلام این خبر اظهار کرد: این دوره آموزشی، با حضور بیش از 30 نفر از مدیران دستگاه های اجرایی، مدیران تاسیسات و فعالان حوزه گردشگری، پیرامون حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با همکاری اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود برگزار شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود افزود: پارک ملی توران شهرستان شاهرود از جمله مهم ترین و معدود زیستگاه های باقی مانده یوز آسیایی در دنیاست، بنابراین برگزاری این دوره نقش بسزایی در افزایش آگاهی پیرامون حفاظت از این گونه ی نادر برای جامعه هدف دارد.

وی با بیان این که در هیچ جای دنیا حفاظت از محیط زیست صرفاً بر عهده دولت ها نیست و مردم و بخش های خصوصی نیز در آن مشارکت دارند، گفت: در حال حرکت به این سمت هستیم که مردم و بخش خصوصی نیز در حفاظت از گونه هایی مانند یوز، بیش از پیش همراهی و مشارکت داشته باشند.

او افزود: از نظر اهمیت و ارزش حیات وحش، مجموعه توران منحصربه فردترین منطقه تحت حفاظت ایران به شمار می رود، زیرا توران تنها منطقه ایران است که هر سه گونه بومی ایران یعنی یوزپلنگ آسیایی، گورخر آسیایی و زاغ بور را می توان در آن مشاهده کرد و لازم است تا با برگزاری دوره های آموزشی، سطح دانش و اطلاعات مسیولان و مردم در راستای حفاظت از یوز ایرانی افزایش یابد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود گفت: این دوره با هدف تحقق سیاست موجود برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و به دنبال اجرایی کردن وظایف آموزش مبنی بر ارتقاء سطح دانش موردنیاز حوزه گردشگری استان، برگزار شده است.

نظری افزود: آموزش و توانمندسازی فعالان گردشگری در کنار سایر جوامع، می تواند گامی مثبت برای حفاظت از یوز آسیایی باشد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود همچنین از نصب تابلوهای دوزبانه در روستای هدف گردشگری “قلعه بالا” خبر داد و گفت: برای افزایش زیرساخت های موردنیاز برای ثبت جهانی روستای هدف گردشگری قلعه بالا، تابلوهای دوزبانه مکان ها، اقامتگاه ها و فروشگاه های روستای قلعه بالا نصب شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود با بیان این که این اقدام در راستای برنامه های ثبت جهانی بهترین روستاهای گردشگری انجام شده است، افزود: گردشگری یکی از پویاترین بخش های اقتصادی جهان به شمار می آید و توسعه زیرساخت در توسعه گردشگری پایدار نقش اساسی دارد.

نظری گفت: قلعه بالا در منطقه ای کوهپایه ای واقع شده و در ساخت خانه های آن از معماری پلکانی استفاده شده است و قرار گرفتن منطقه حفاظت شده توران در جوار روستا، حفظ خانه ها و بافت تاریخی، فراوانی اقامتگاه های بوم گردی و … این روستا را به یک مقصد گردشگری برای گردشگران ایرانی و خارجی تبدیل کرده است.

روستای تاریخی قلعه کبالا در فاصله 21 کیلومتری شهر بیارجمند و در شرق شهرستان شاهرود واقع شده است و منطقه حفاظت شده ی خار توران نیز در جوار روستای هدف گردشگری قلعه بالا و در شرق شهرستان شاهرود واقع شده است.

پایان خبر اسخاج

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برپایی دوره آموزشی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در منحصر به فردترین زیستگاه یوز جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برپایی دوره آموزشی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در منحصر به فردترین زیستگاه یوز جهان"، کلیک کنید.