ایران چگونه از “جنگ بزرگ ” جلوگیری کرد؟

ایران چگونه از "جنگ بزرگ " جلوگیری کرد؟

در حمله موشکی به اسراییل، ایران به دنیای غرب نشان داد که قادر است از خاک خود نقطه زن باشد و موشک هایی را به نقاط خاص بفرستد،این بدان معنی است که ایران زین پس توازن منطقه ای و بازدارندگی را تغییر داده است،چون اسراییلی ها حواس شان به ایران بود و در آستانه تحمل ایران بازی می کردند ،گاهی شخصیت ها و نظامیان ایرانی را ترور می کردند و گاهی به فردو ،نطنز و تورقوزآباد حمله می کردند و اقدامات اینچنینی داشتند که مرتب دنبال صبر استراتژیک ایران بودند ولی این دفعه فهمیدند که واقعا ایران اراده ای برای انتقام دارد و انتقام ایران بسیار انتقام خوبی بود بخاطر اینکه از این به بعد ایران در جهان و خصوصا در بین کشور های خاورمیانه یک سر و گردن بالاتر قرار خواهد گرفت و کشورها فهمیدند که ایران جدی است ضمن اینکه ایران هم نیاز داشت که این جدیت را در یک جایی امتحان کند.

در مورد اینکه آیا اسراییل اقدامی خواهد کرد یا خیر بنده معتقدم اسراییل به چند دلیل اقدامی نخواهد کرد؛ دلیل اول اینکه اسراییلی ها مرتب دارند بیان می کنند که ما 99 درصد موشک ها و پهبادهای ایرانی را با کمک همکاران مان خنثی کردیم،بنظر من آنها می خواهند ارزش کار را کم کنند که پاسخ ندهند ولی در واقع خودشان می دانند که ایران می خواست “پایگاه نظامی نواتیم “که اف 35 ها از آنجا پرواز کردند و کنسولگری ایران را مورد هدف قراردادند را از بین ببرد و نابود کند که اینکار را هم کرد.نکته بعد اینکه آمریکایی ها به اسراییل گفته اند که وارد جنگ بزرگ نشود ،ایالات متحده به اسراییل هشدار داده که اگر وارد جنگ بزرگ بشوی ما تو را همراهی نخواهیم کرد چون ما 52 پایگاه در کنار ایران داریم و احتمال اینکه مشکل برای مان ایجاد شود وجود دارد.

نکته سوم اینکه ایران گلوگاه اسراییل را دردست گرفته است ،یمنی ها و حوثی ها باب المندب را کنترل می کنند و ایران با توقیف این کشتی پرتقالی که مالک آن یک اسراییلی بود و روز شنبه انجام گرفت نشان داد که اگر شما می خواهید که از طریق عربستان ، امارات و اردن کالا را به جای دیگری برسانید ما در تنگه هرمز حضور داریم ،اگر شما از شر حوثی ها نجات پیدا کنید از شر ما نجات پیدا نخواهید کرد.از طرفی اقتصاد اسراییل هم دریا پایه است و وابسته به واردات و صادرات دریایی است و بالاخره اینکه اسراییل هم نمی خواهد بیش از این خود را در جنگ درگیر کند.

نکته دیگر اینکه ایران به نحوی دارد خود را به یک ابرقدرت تبدیل می کند واز سوی دیگر طبیعی است که وقتی ثبات وجود نداشته باشد قیمت ها افزایش پیدا می کند و این به ضرر کشورهای اروپایی صنعتی است.در این بین تنها کاری که اسراییل می تواند انجام می دهد حملات سایبری ، بازی با قیمت دلار و طرح مقداری بحث های اقتصادی است ولی بیشتر از این نمی توانند کاری انجام دهند.

در مجموع اینکه دنیا باید بر پایه صلح بچرخد و جنگ یعنی بی ثباتی اقتصادی و هیچ کس جنگ را دوست ندارد ؛سیاست ایران نیز بر پایه جنگ نیست و این حمله ای که انجام داد بخاطر این بود که از جنگ های آینده جلوگیری کند . چرا که اگر جنگ منطقه ای و بزرگی رخ دهد با توجه به اینکه حدود 30 میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز رد می شود قطعا قیمت این کالای استراتژیک بالا خواهد رفت و به تبع آن قیمت تولیدات صنعتی افزایش خواهد یافت .ضمن اینکه آمریکا که مادر و بزرگترین حامی اسراییل است درگیر انتخابات است و دنبال جنگ نیست و حتی در قصه غزه نیز همه حرف آمریکا این بود که درست است که ما به اسراییل کمک می کنیم و شما هم به جبهه مقاومت کمک می کنید ولی بهتر است سطح تنش را پایین بیاورم ،سطح تنش بین اسراییل و غزه و حزب الله و یمن داشته باشیم و من فکر می کنم اسراییلی ها بعد از اینکه چند روزی از کُر کُری های علیه ایران عبور کردند و کاری انجام ندادند آرام آرام در غزه نیز فروکش خواهند کرد.

* عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم

23212

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران چگونه از “جنگ بزرگ ” جلوگیری کرد؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران چگونه از “جنگ بزرگ ” جلوگیری کرد؟"، کلیک کنید.