ایران به مرز خودکفایی گندم می رسد

ایران به مرز خودکفایی گندم می رسد

معاون امور زراعت وزارت جهادکشاورزی ابراز امیدواری کرد با ادامه روند افزایش تولید، ایران به مرز خودکفایی گندم برسد.

به گزارش اسخاج، علیرضا مهاجر به مناسبت نامگذاری روز 31 فروردین به عنوان روز گندم و نان درباره روند کشت و تولید این محصول اظهار کرد: سطح زیر کشت اراضی آبی گندم در سال زراعی جاری نزدیک به دو میلیون هکتار و اراضی دیم حدود چهار میلیون هکتار است و ما در اراضی دیم طرح جهش تولید را نیز با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، مردم، کارشناسان و محققان در سراسر کشور برای محصولات اساسی همچون گندم در حال اجرا داریم.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم روند افزایشی را در دو سال اخیر طی کرده است، تصریح کرد: در سال 1400 خرید تضمینی گندم چهار میلیون و 500 هزار تن بود، اما در سال 1401 این عدد به 7.5 میلیون تن و در سال 1402 به 10.4 میلیون تن رسید.

بنا بر اعلام وزرات جهاد کشاورزی، مهاجر افزود: لازمه خودکفایی گندم این است که کشاورزان به ویژه در مناطق گرم و معتدل مانند خوزستان و ایلام، مازندران، گیلان و خراسان شمالی مراقب اراضی خود باشند و با توجه به افزایش بارندگی و درجه حرارت، به موقع با آفات و بیماری ها مبارزه کنند.

به گفته وی، در ابتدای دولت سیزدهم برنامه ای را تدوین کردیم که بتوانیم تولید گندم را در هر سال افزایش دهیم.

پایان خبر اسخاج

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران به مرز خودکفایی گندم می رسد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران به مرز خودکفایی گندم می رسد"، کلیک کنید.