اهمیت صبحانه برای کودکان – اسخاج

اهمیت صبحانه برای کودکان - اسخاج

خوردن غذاهای شیرین برای هیچ کس مفید نیست. این تغییر ذایقه ای که برای بچه ایجاد شده را باید کم کم با جایگزین کردن مواد دیگر جبران کنیم.

به گزارش اسخاج، صبحانه مهم ترین وعده غذایی است که خوردن آن اهمیت فراوانی برای همه سنین دارد. معمولا کودکان از خوردن آن به بهانه های مختلف خودداری می کنند. شاید شما هم جزء والدینی باشید که فرزندتان در مقابل خوردن صبحانه مقاومت می کند. برای دادن صبحانه به آن ها به هر ترفندی متوسل می شوید، تا حتی اگر بشود یک لقمه در دهان شان بگذارید. مشکلی که اکثر والدین با آن مواجهه هستند.

خانم سمیرا ابراهیم اف متخصص علوم تغذیه درباره اهمیت خوردن صبحانه برای کودکان می گوید:

صبحانه مهم ترین وعده غذایی است. صبحانه ای که اول صبح خورده می شود در واقع غذایی است که بچه را از یک ناشتایی 10 تا 12 ساعته در می آورد. اگر بچه آخر شب غذای خود را به موقع خورده و خوابیده باشد. در این فاصله ای که خوابیده تقریبا ذخایر و غذاهای روز قبل مصرف می شود و بدن برای این که روز جدید را شروع کند نیاز به یک سری مواد غذایی جدید مثل ویتامین ها و املاح دارد تا بتواند سرحال شود.

وی در ادامه با بیان اینکه صبحانه اولین وعده ای است که وارد بدن می شود درباره اهمیت کیفیت آن گفت: صبحانه باید کربوهیدرات داشته باشد تا بدن بتواند مقداری گلوکز آزاد و انرژی لازم برای مغز را فراهم کند. این فرایند باعث می شود که کودک بتواند بازی کند، یا درس هایش را یاد بگیرد. باید پروتیین داشته باشد. چرا که بچه در طول روز در حال جنب و جوش است. برای رشدش نیاز به پروتیین دارد. همچنین باید ویتامین و املاح در آن باشد تا حداقل انرژی مورد نیاز روزانه اش تا میان وعده یا نهار تامین شود.
متاسفانه الان بچه ها دیر می خوابند و شب ها غذاهای سنگین می خورند. صبح که از خواب بیدار می شوند. به خاطر خواب آلودگی یا هضم بد غذای شب گذشته، اشتهای خیلی خوبی ندارند و صبحانه خوب نمی خورند.

بسیاری از بچه ها صبح ها تمایلی به خوردن صبحانه حتی یک استکان چای را هم ندارند. شما به عنوان یک متخصص چه راهکارهایی را پیشنهاد می دهید؟

اولین راهکار این است که بچه زودتر از خواب بیدار شود. بین زمان بیدار شدن از خواب و غذا خوردن اش فاصله باشد. باید یک زمانی بگذرد. تا این که سیستم بدنی بچه توانایی پذیرش این غذا را داشته باشد.
ما یک سری سنت هایی در خوردن صبحانه مثل خوردن چای شیرین یا خوردن نان و پنیر داریم. بعضی از بچه ها واقعا به خاطر گرمایی که در بدنشان هست نمی توانند تحمل کنند یا دوست ندارند این غذاها را بخورند. برای رفع این مشکل می توانیم با یک صبحانه خنک تر شروع کنیم، مثلا چند تکه میوه کنار نان و پنیرشان اضافه کنیم. تا حس بهتری به بچه ها بدهد. البته میزان آن نباید زیاد باشد. تا معده شان را اذیت کند. بعضی از بچه ها شیر را دوست ندارند ولی والدین شان زورشان می کنند که باید صبح شیر بخورند. می توان آن شیر را به یک وعده غذایی دیگر منتقل کرد و از غذاهایی استفاده کرد که بچه پذیرشش را موقع صبح داشته باشد.
برای مثال اگر بچه ای پنیر دوست ندارد از کره استفاده کنیم. کره دوست ندارد می تواند یک مقدارنان و گردو بخورد. باید به ذایقه بچه توجه کرد.  به طور کلی در صبحانه کودک حتما باید از گروه نان و غلات استفاده شود. بعضی وقت ها به عنوان تنوع غذایی می توانید از غلات آماده استفاده کنید. اگر در صبحانه از لبنیاتی مانند پنیر یا شیر استفاده شود خیلی خوب است. در برخی از فرهنگ ها از ماست چکیده استفاده می شود که می تواند همراه با یک مقداری میوه انتخاب خوبی باشد. این میوه می تواند به صورت خرما، کشمش یا مویز باشد یا به صورت میوه های تازه تر مثل انگور  یا تکه های کوچکی از هندوانه باشد. برای این که تنوع بدهید به صبحانه بچه می توانید در فصل گرما در کنار صبحانه بچه از چند تکه میوه استفاده کنید. یا در فصل های سرد می توان از آش یا حلیم استفاده کرد.
این که هر روز زمانی که بچه از خواب بیدار می شود. باید یک تکه نان لواش فریزری همراه با یک پنیر شور را بخورد، واکنش نشان می دهد و نمی خورد برخی از بچه ها قبول می کنند و می خورد ولی بعضی بچه ها نمی خورند. بنابراین اگر بچه زودتر بیدار شود و صبحانه متنوع داشته باشد احتمالا بهتر صبحانه می خورد.

برخی از بچه ها ذایقه شان به سمت غذاهای شیرین مثل شکلات، انواع خامه ها و مواردی از این قبیل است. برای وعده صبحانه کودکان غذاهای شیرین توصیه می شود؟

نمی توان این مواد غذایی را حذف کرد. در کل خوردن یک صبحانه خیلی شیرین کار خوبی نیست چون وقتی صبحانه شیرین باشد قند خون به شدت بالا می رود و بعد، از آن طرف، انسولین ترشح می شود و قندشان سریع پایین می آید. ممکن است در یک یا دو ساعت اول گرسنه شوند. در این صورت باید میان وعده داشته باشند. اگر بچه ها صبحانه شیرین می خورند حتما باید بعدش میان وعده برای آن ها گذاشته شود.

به طور کلی خوردن غذاهای شیرین برای هیچ کس مفید نیست. این تغییر ذایقه ای که برای بچه ایجاد شده است را باید کم کم با جایگزین کردن مواد دیگر جبران کنیم. از شیرینی آن غذا کم کنیم مثلا اگر یک بچه ای عادت به چای شیرین دارد می توان مقدار چای و شکر آن را به تدریج کمتر کرد. اگر کم کم این شیرینی ها را از صبحانه شان برداریم و منابع پروتیینی مانند مغزها را برای آن ها بگذاریم، منابع خیلی خوبی برای صبحانه و سلامت بچه ها هستند.

پایان خبر اسخاج

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اهمیت صبحانه برای کودکان – اسخاج" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اهمیت صبحانه برای کودکان – اسخاج"، کلیک کنید.