امسال آب سد سفیدرود زودتر رهاسازی می شود

امسال آب سد سفیدرود زودتر رهاسازی می شود

آفتاب نیوز :

وحید خرمی امروز، 11 اردیبهشت ماه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امسال رهاسازی آب را زودتر از سال قبل انجام خواهیم داد، عنوان کرد: به دلیل کمبود آب و ضرورت مدیریت مصرف و کاهش احتمال روبرو شدن با تنش های آبی، امکان رهاسازی پیش از این موعد و غیر منطبق با تقویم زراعی اعلامی جهاد کشاورزی وجود ندارد.

وی مصرف روزانه آب سد را 20 میلیون مترمکعب دانست و تصریح کرد: آب سد سفیدرود از نیمه اردیبهشت ماه و از طریق کانال راست و چپ سنگر به سمت شالیزار های استان روانه خواهد شد و زودتر از این تاریخ، امکان رهاسازی نداریم.

وی ذخیره فعلی سد سفیدرود را 680 میلیون مترمکعب دانست که در مدت مشابه سال گذشته 700 میلیون مترمکعب بود و اظهار کرد: در شرایط نرمال باید بیش از یک میلیارد مترمکعب آب در سد داشته باشیم که نشان دهنده کمبود آب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان از کشاورزان خواست طبق تقویم زراعی عمل کنند و گفت: طبق برنامه ریزی ها از صبح 16 اردیبهشت تا پایان تیرماه از آب سد برای نشاء و کشت برنج استفاده خواهیم کرد.

وی 80 درصد کشاورزان را منطبق با تقویم زراعی دانست و یادآور شد: اراضی داخل شبکه عمدتا شخم و خزانه را انجام داده اند و منتظر رهاسازی جهت نشاء هستند؛ در اراضی خارج از شبکه نیز شاهد انجام نشاء هستیم و کلیه فعالیت های کشاورزی را رصد می کنیم.

وی با اشاره به تخریب 150 سردهنه در جریان سیلاب های ماه های اخیر، خاطرنشان کرد: هم اکنون 50 دستگاه انواع ماشین آلات سنگین آب منطقه ای در سراسر استان در حال احداث این سردهنه ها هستند.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان اضافه کرد: از کشاورزان می خواهم به تقویم زراعی توجه داشته باشند تا در سال جهش تولید با مشارکت مردم با وجود کم آبی به لطف خدا و در سایه برنامه ریزی، مدیریت و همکاری کشاورزان شاهد رشد تولید باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امسال آب سد سفیدرود زودتر رهاسازی می شود" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امسال آب سد سفیدرود زودتر رهاسازی می شود"، کلیک کنید.