افزایش متوسط تولید بنزین در دولت سیزدهم

افزایش متوسط تولید بنزین در دولت سیزدهم

اسخاج/خراسان رضوی وزیر نفت از افزایش متوسط تولید بنزین از 91 میلیون لیتر به 114 میلیون لیتر در دولت مردمی خبر داد.

جواد اوجی شامگاه پنجشنبه 19 بهمن ماه در بازدید از رویداد ملی روایت پیشرفت که در محل دایمی نمایشگاه های آستان قدس رضوی مشهد مقدس در حال برگزاری است، ضمن تبریک ایام ماه رجب، اظهار کرد: به برکت خون شهدای انقلاب و امام راحل از انقلاب تا امروز دستاوردهای خوبی نصیب کشور شده است. امروز شهادت می دهم که در دولت مردمی کارها و پروژه ها شتاب گرفته است .

وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب اسلامی صنعت نفت و گاز صنعتی وابسته و اکثریت آن در دست مستشاران و کارشناسان خارجی بود، ادامه داد: ما قبل از انقلاب تنها یک پتروشیمی و یک پالایشگاه گاز داشتیم. سقف تولید در قبل از انقلاب از میادین به عدد 5 میلیون بشکه هم نمی رسید. به برکت خون شهدا و انقلاب اسلامی و به همت متخصصین و کارشناسان صنعت نفت امروز شاهد تولید بیش از یک میلیارد متر مکعب گاز در روز  با 23 پالایشگاه گازی، 10 پالایشگاه نفت و بیش از 70 مجتمع پتروشیمی هستیم. سال گذشته تتها 14 میلیارد دلار صادرات محصولات پتروشیمی ما بوده که ارز آن در سامانه نیما عرضه شد. امروز در حوزه نفت حدود 3 میلیون و 450 هزار بشکه نفت در کشور تولید می شود.

وزیر نفت در خصوص توانمندی های صنعت نفت عنوان کرد: ما امروز هیچ مستشار خارجی در هیچ کجای صنعت مان نداریم. ما صنعتی خودکفا در بحث احداث مجتمع های پتروشیمی، احداث پالایشگاه ها، توسعه میادین نفتی و گازی، دانش فنی، ساخت، نصب و راه اندازی و بهره برداری هستیم که این اقدامات توسط کارشناسان و متخصصین همین مملکت انجام می شود.

اوجی با اشاره به سرمایه گذاری بیش از 150 میلیارد دلار در عسلویه، گفت: عسلویه قطب انرژی کشور شده و با دیدن آن احساس غرور می کنیم. بخش اعظمی از تولید گاز ما از میدان مشترک با کشور قطر بوده و سقف تولید ما از همسایه قطری بیشتر است.

وی با یادآوری اینکه عمده بخش گاز در صنعت و نیروگاه ها ومجتمع های پتروشیمی تبدیل به ارزش افزوده می شود، تصریح کرد: تمام محصولات پتروشیمی امروز در کشور تولید می شود. یکی از محل های پیشرفته ما بخش صنعت پتروشیمی است که علاوه بر خودکفایی، از 95 کاتالیست موجود در جهان، 92 کاتالیست در داخل کشور تولید می شود.

وزیر نفت اضافه کرد: جدای از بحث خودکفایی در احداث پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و توسعه میادین نفتی و گازی، صدور خدمات فنی و مهندسی را داریم که در این دولت اتفاقات خوبی افتاد. ما در بحث پالایشگاه ها و بازسازی و توسعه و راه اندازی میادین کشور ونزویلا ورود کردیم.

اوجی با اشاره به تحریم شدن کشور ونزویلا افزود: عمده مستشاران و کارشناسان این کشور امریکایی بودند. با توجه به اینکه ونزویلا رتبه اول ذخایر نفت را به خود اختصاص داده است، پس از تحریم ونزویلا و خروج مستشاران امریکایی عمده فعالیت های نفتی این کشور کاهش پیدا کرد. با ورود کارشناسان و متخصصین ما در حوزه های مختلف این کشور، امروز فقط در یک پالایشگاه ظرفیت از 5000 بشکه به حدود 110 هزار بشکه افزایش پیدا کرده است.

وی در تشریح اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم یادآور شد: در شهریور 1400 در حوزه صنعت نفت و گاز، تولید ما 2 میلیون و 300 و صادرات بیش از 400- 500 هزار بشکه بود. همچنین بیش از 250 تا 270 میلیون متر مکعب در روز ناترازی گاز داشتیم. بنابراین علاوه بر چالش ناترازی با مشکل صادرات گاز نیز روبرو بودیم. در 10 ماهه اخیر 30 میلیارد دلار فروش نفت و گاز و میعانات ما بوده که خداروشکر در تامین نیازهای ارزی کشور هیچ مشکلی نداریم. تمام نیازهای ارزی کشور با ارزآوری این صنعت تامین شد.

وزیر نفت در خصوص تامین امنیت انرژی، تصریح کرد: در سال 1399 برای اولین بار به دلیل ناترازی گاز و کمبود ذخایر سوخت مایع نیروگاه ها، خاموشی گاز در زمستان به وجود آمد. به لطف پروردگار و با تلاشی که اتفاق افتاد شاهد هستیم در سال 1401 دمای بیش از 20 استان ما به دمای منفی 20 درجه رسیدند که در هیچ جای کشور به جز یک شهرستان قطعی گاز نداشتیم که خطوط گازی این شهرستان نیز در سال جاری تقویت شد. این اتفاق به واسطه تدبیر افزایش تولید گاز رخ داده است. امروز نسبت به شروع دولت بیش از 50 میلیون متر مکعب به تولید گاز اضافه شده است.

اوجی با یاداوری اینکه ما در شروع دولت به دنبال پروژه هایی رفتیم که نیمه تمام بود، خاطرنشان کرد: در سال های 1400 تا 1402 مجموعا 132 پروژه مهم در راستای رشد تولید، به ارزش 28 میلیارد دلار به بار نشسته است . همچنین 50 پروژه جدید نیز از ابتدای دولت به ارزش 48 میلیارد دلار نیز آغاز کردیم که بخشی از آن ها به بهره برداری رسیده است .

وزیر نفت با بیان اینکه هیچ میدان مشترک بلاتکلیفی نداریم، گفت: در حوزه نفت از میادین مشترک 48 درصد با 460 هزار بشکه و از میادین مشترک گازی نیز با افزایش 17 درصدی به 704 میلیون متر مکعب افزایش رسیده ایم.

اوجی در بخش تکمیل پروژه های پالایشگاهی کشور، تشریح کرد: ظرفیت پالایش نفت کشور  از 2 میلیون و 100 هزار بشکه به 2 میلیون و 370 هزار بشکه رسیده است. توسعه پالایشگاه ها از موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است. محصولات فراورده های نفتی در دنیا تحریم ناپذیر است و ارزش افزوده بالایی دارد. در دولت مردمی شاهد رشد 13 درصدی نفت در پالایشگاهی مانند فاز 2 پالایشگاه آبادان را شاهد هستیم.

وی اظهار کرد: متوسط تولید بنزین ما از 91 میلیون لیتر به 114 میلیون لیتر افزایش پیدا کرده است. در گازوییل و محصولات پتروشیمی نیز از 68 میلیون تن به 76 میلیون تن رسیده ایم.

وزیر نفت با تاکید بر رشد بی نظیر اقتصادی گروه نفت و گاز در دولت مردمی، عنوان کرد: ما در سه ماهه دوم 1402 رشد 25.7 درصد داشته ایم. این ثمره سرمایه گذاری و شناسایی پروژه های کلیدی در راستای افزایش تولید، افزایش درآمدهای ارزی برای کشور داشت. رشد اقتصادی گروه نفت و گاز در سال 1401 برابر با 10.5 درصد (بالاترین رشد در بین همه بخش ها) بوده است.

اوجی درمورد طرح های کلان اماده افتتاح در دهه فجر 1402، خاطرنشان کرد: در همین ایام دهه فجر ما نزدیک به 15 پروژه به ارزش 2.2 میلیارد دلار در بخش های بالادستی و پایین دستی بهره برداری کردیم.

عقد قرارداد 8 میدان نفتی و گازی با شرکت های سرمایه گذار تا پایان سال

وی با اشاره به برنامه عقد قراردادهای جدید تا پایان سال 1402 افزود: در دولت قبل فرایند مناقصات برگزاری قراردادهای توسعه میادین نفتی و گازی، 50 ماه طول می کشید که ما در این دولت این عدد را به 28 ماه رساندیم. تا قبل از پایان سال قرارداد 8 میدان نفتی و گازی با ارزش 14 میلیارد دلار با هدف افزایش تولید منعقد می شود.

وزیر نفت اضافه کرد:  امروز 98 درصد خانوار شهری و 76 درصد خانوار روستایی از نعمت گاز بهره مند هستند. ما امسال 93 درصد از سبد سوخت نیروگاه را تامین گاز کردیم که نسبت به سال گذشته نزدیک به 30 میلیون متر مکعب در روز سوخت بیشتری به نیروگاه ها دادیم. همچنین علاوه بر تامین سوخت هواپیماهای کشور بیش از 50 هزار واحد صنعتی در کشور برای تامین انرژی از این طریق صورت می گیرد. هیچگونه توقفی در صادرات گاز اتفاق نیفتاد. در خصوص بنزین نیز 4400 جایگاه بنزین را در کشور تامین کردیم. دو مرتبه دچار حمله سایبری شدیم که در عرض چند ساعت این قضایا رفع شد.

تعریف پروژه های عام المنفعه به ارزش 32 همت در دولت

اوجی با بیان اینکه ما جدای از موضوع تامین منابع ارزی و تامین امنیت انرژی، مسیولیت های اجتماعی را داریم، تصریح کرد: دولت قبل 2 همت صرف پروژه های عام المنفعه در استان های نفت خیز کرد اما در همین دوسال و نیم این دولت ما نزدیک 32 همت پروژه های عام المنفعه تعریف کردیم که شامل بخش های مختلفی بوده است. مسیولیت های اجتماعی ما اصلا قابل قیاس با قبل از این دولت و قبل انقلاب نیست.

پایان خبر اسخاج

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش متوسط تولید بنزین در دولت سیزدهم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش متوسط تولید بنزین در دولت سیزدهم"، کلیک کنید.