آیا میان مغز زنان و مردان تفاوتی وجود دارد؟

آیا میان مغز زنان و مردان تفاوتی وجود دارد؟

اسخاج/اصفهان در پژوهشی نوین، پژوهشگران تفاوت های شناختی مهمی را بین مغز زنان و مردان کشف کردند. این تحقیق نشان می دهد که آستروسیت ها بر اساس جنسیت، نقش مهمی در مکانیسم های مغزی دارند.

به نقل از سی تک دیلی، دانشمندان Weill Cornell کشف کرده اند که گیرنده های آستروسیت می توانند اثرات متضادی بر عملکرد شناختی در مدل های بالینی زن و مرد داشته باشند. این مطالعه که در Cell Reports منتشر شده است، نشان می دهد که آستروسیت ها نقش مهمی در مکانیسم های مغزی مبنی بر  جنسیت خاص دارند.

دانشمندان در Weill Cornell Medicine، برای نخستین بار شواهدی را کشف کردند که نشان می دهد گیرنده های آستروسیت ها به عنوان سلول های مغزی که نورون ها را پشتیبانی و تنظیم می کنند، می توانند اثرات متضادی بر عملکرد شناختی در مدل های بالینی زن و مرد داشته باشند. این تحقیق نقش آستروسیت ها را در کمک به مکانیسم های مغزی، با توجه به نقش و اهمیت جنسیت، برجسته می کند.

 این تحقیق با تمرکز بر روی گیرنده mGluR3 نشان داد که افزایش سطح آن، حافظه را در زنان مسن تر تقویت می کند، در حالی که کاهش آن حافظه را در زنان جوان کاهش می دهد. برعکس، در مردان، کاهش mGluR3 باعث افزایش حافظه می شود. این یافته ها نشان می دهد که درمان هایی که گیرنده های آستروسیتی را هدف قرار می دهند ممکن است نیاز به ارزیابی اثرات جنسی داشته باشند. این امر اهمیت در نظر گرفتن جنسیت بیولوژیکی را در تحقیقات عصبی نشان می دهد.

در حالی که بسیاری از مطالعات تاکنون اثرات رفتاری گیرنده های آستروسیتی را مورد آزمایش قرار داده اند، پیش از این هیچ یک از آن ها به  نقش جنسیت بیولوژیکی نپرداخته اند. همچنین، بیشتر این آزمایش ها تنها مردان را شامل می شود. این در حالی است که مطالعه کنونی این فرض قدیمی را که سیگنالینگ آستروسیتی (astrocytic signaling ) در هر دو جنس اثرات شناختی مشابهی دارد را به چالش می کشد.

تغییرات در گیرنده های آستروسیتی در شرایط مختلف عصبی با تفاوت های جنسی شناخته شده از جمله اختلالات عصبی، اسکیزوفرنی، سکته مغزی و صرع مشاهده می شود و دکتر Anna G. Orr و همکارانش در موسسه تحقیقات ذهن و موسسه تحقیقات Helen، معتقدند براساس مطالعه جدید صورت گرفته، اثرات شناختی گزارش شده قبلی در مردان را نمی توان به زنان تعمیم داد.  

پایان خبر اسخاج

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا میان مغز زنان و مردان تفاوتی وجود دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا میان مغز زنان و مردان تفاوتی وجود دارد؟"، کلیک کنید.