آغاز قطعی آب در تهران و استان های مختلف/ سدهای ایران غیراصولی احداث شده اند؟

آغاز قطعی آب در تهران و استان های مختلف/ سدهای ایران غیراصولی احداث شده اند؟

به گزارش خبرگزاری اسخاج، در هفته گذشته، گزارش هایی مبنی بر قطعی آب در استان های مختلف مخابره شد. اخبار واصله حاکی از آن است که آب اغلب مناطق استان تهران از جمله شهرستان شهریار، بیش از 24 ساعت قطع بوده و هیچ مسیولی دلیل این قطعی را عنوان نکرده است.

تجارت نیوز در گزارشی نوشت: از سوی دیگر گزارشاتی از سوی شهروندان ارایه شده که بارها با مسیولان اداره آب و فاضلاب منطقه شهریار تماس گرفته شده اما زمان دقیقی برای وصل شدن آب و حل مشکل عنوان نشده است.

اما قطعی آب محدود به تهران نبوده و در استان های دیگری نیز قطعی آب گزارش شده است. پنج شنبه دهم خردادماه، شماری از شهروندان ساکن اسلام آباد خاش، نسبت به قطعی آب اعتراض داشتند. بنا بر گزارش های شهروندان، آب لوله کشی در منطقه اسلام آباد خاش هشت روز قطع بوده است.

خشکسالی و کمبود آب

مشکل کمبود آب، همواره با اظهار امیدواری نسبت به بارش ها ادامه پیدا کرده است. همواره راه کار عملیاتی مدنظر مسیولان در زمینه کمبود آب، مدیریت مصرف و دعا کردن برای افزایش بارش باران بوده است!

این در حالی است که برای مشکل کمبود آب عموما راه کار عملیاتی کارایی در کشور عنوان نشده است. مشکلات عمده سدسازی در کشور و تامین منابع آب همواره از مشکلات اساسی ذکر شده توسط کارشناسان بوده است.

مشکلات سدسازی های غیر اصولی و پروژه های انتقال آب در کنار تهدیدهای زیست محیطی، به مشکلات اقتصادی و معیشتی نیز دامن زده است.

تلاش برای کنترل و انحراف مسیر رودخانه ها با احداث غیراصولی سدها و انتقال آن، مشکلات بسیاری را در سال های آینده به ارمغان خواهد آورد. گفته می شود بسیاری از کارشناسان محیط زیست، به عواقب پروژه های انتقال آب و بروز مشکلات اقلیمی در نتیجه آن در سالیان گذشته اشاره کرده بودند.

ایران در حال تجربه مشکلات جدی آب است. خشک سالی های مکرر همراه با برداشت بیش از حد آب های سطحی و زیرزمینی به بحران آب دامن زده است. وضعیت خشک شدن دریاچه ها، رودخانه ها، کاهش سطح آب های زیرزمینی، فرونشست زمین و… در سال های گذشته شواهدی بر مشکلات مورد اشاره است.

کمبود آب نه تنها مشکلات مصرف خانگی را با مشکل مواجه کرده، بلکه بسیاری از صنایع آب بر را نیز با مشکل مواجه کرده است. قطع آب، خسارات زیادی را به مزارع کشاورزان وارد کرده است. از سوی دیگر انتقال آب های غیر اصولی و کشت محصولاتی که تناسبی با منابع آبی مناطق ندارند، به مشکلات کمبود آب دامن زده است.

بارها کارشناسان بسیاری نسبت به پروژه های انتقال آبی که تناسبی با منابع مناطق مختلف ندارند، هشدار دادند اما این پروژه ها ادامه پیدا کرد و مشکلات بسیاری به مردم مناطق مختلف تحمیل کرد. این چرخه معیوب انتقال آب همواره از مشکلات اساسی مورد اشاره کارشناسان محیط زیست بوده است.

قطع آب و کاهش فشار آب مناطقی از تهران در هفته گذشته گزارش شده است. این در حالی است که قطعی برق نیز به کاهش فشار آب دامن زده و مخازن بسیاری از مجتمع ها در زمان قطعی برق، کفاف نیاز مصرفی واحد را نمی دهد و تامین آب را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است.

به نظر می رسد بارندگی های سال جاری نیز نتوانسته مشکل کمبود آب را جبران کند و هم چنان مسیله کمبود آب مشکلات جدی برای شهروندان به وجود خواهد آورد.

حل شدن این مشکل اساسی با راه کارهایی مانند انتظار برای افزایش باران امری ساده انگارانه بوده است. مسیولان در حالی افزایش باران را برای بهبود مشکل ناترازی آب و برق راه حلی کارا می دانند، که با افزایش بارش ها در سال جاری نیز بهبودی در این ناترازی ها مشاهده نشده است.

با افزایش دما و در آستانه فصل تابستان، گزارش هایی از قطع آب و برق مشاهده شده است. چنین گزارش هایی نشان دهنده بحرانی بودن موضوع است چرا که بحران کمبود آب به قدری جدی است که بارش ها هیچ تاثیری بر بهبود آن نداشته است. این نکته بر زیرساختی بودن مشکل کمبود آب، صحه می گذارد. مشکلاتی مانند طرح های ناموفق انتقال آب و سدسازی های غیراصولی گسترده از مواردی است که می توان به آن اشاره کرد.

آن طور که اسخاج گزارش داده، بر اساس آخرین آمار از وضعیت سدهای مهم کشور، در حال حاضر میزان پرشدگی سدهای کشور 68 درصد و 9 سد به طور کامل و صددرصد پر است. این اظهارات در حالی است که از استان های مختلف کشور قطعی آب گزارش شده و معلوم نیست اگر میزان پرشدگی سدهای کشور 68 درصد و 9 سد به طور کامل پر بوده، چگونه گزارش های پیاپی در رابطه با قطعی آب عنوان می شود؟

توجه به مشکلات زیرساختی

مشکلات زیرساختی در زمینه کمبود آب، امری است که باید مورد توجه مسیولان باشد. شهروندان هرچه قدر هم تلاش کنند تا با مصرف کمتر آب، به حل ناترازی آب کمک کنند، باز مشکل برطرف نخواهد شد. مشکلات عمده سدسازی بدون توجه به نیازهای مناطق مختلف و از سوی دیگر افزایش مصرف صنایع آب بر در استان هایی که با کمبود آب مواجه هستند، از مشکلاتی است که به اقدامات جدی مسیولان احتیاج دارد.

انتقال آب و فراهم کردن زمینه برای صنایع آب بر در مناطقی که با مشکل کمبود آب روبه رو هستند، از مشکلاتی است که مسیولان با پروژه های ناموفق به آن دامن زده اند. در چنین شرایطی به دلیل تکنولوژی ضعیف و بهره برداری غیراصولی در این مناطق، انتظار از تولیدکنندگان این صنایع برای کاهش مصرف، امری غیرمنطقی به نظر می رسد.

توجه به منابع موجود در استان های مختلف و انتقال صنایع به مناطقی که منابع موردنیازشان وجود دارد، از وظایف مسیولان است. توجه به ظرفیت های زیست محیطی با توجه به نظر کارشناسان انرژی و محیط زیست میسر خواهد شد. چرا که انتقال این صنایع به مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند، مصرف کنندگان را نیز با مشکل قطعی آب مواجه خواهد کرد.

در حالی که مسیولان از پروژه های ناموفق انتقال آب و سدسازی های غیر اصولی به عنوان طرح های توسعه ای نام می برند، اما چنین طرح هایی توسعه استان های مختلف کشور را تحت تاثیر قرار داده است. توسعه نامتوازن استان های کشور به دلیل مشکلات انتقال آب، مشکلی جدی به شمار می آید که نمی توان با مدیریت مصرف آن را برطرف کرد.

توجه به مشکلات زیرساختی، با توجه به ظرفیت های زیست محیطی هر استان، از اقدامات اساسی مسیولان در زمینه ناترازی آب باید باشد و در صورت نداشتن توجه به این مشکلات، گزارش های بیشتری از قطعی آب در آستانه فصل تابستان مشاهده خواهد شد.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آغاز قطعی آب در تهران و استان های مختلف/ سدهای ایران غیراصولی احداث شده اند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آغاز قطعی آب در تهران و استان های مختلف/ سدهای ایران غیراصولی احداث شده اند؟"، کلیک کنید.