آرژانتین حریف تورم نشد؛ چاپ پی در پی اسکناس های درشت تر

آرژانتین حریف تورم نشد؛ چاپ پی در پی اسکناس های درشت تر

قیمت ها در آرژانتین در ماه های اخیر، به حدی شدید افزایش پیدا کرده که بانک مرکزی این کشور برای سهولت در جابجایی پول، اندازه درشت ترین اسکنال بانکی را پنج برابر افزایش داده و اسکناس 10 هزار پزویی چاپ کرده است.

به گزارش اسخاج، بانک مرکزی آرژانتین با چاپ اسکناس 10 هزار پزویی، تلاش کرده است بار بسیاری از مردم این کشور را که برای خریدهای ساده، کیف های بزرگ اسکناس و در بعضی موارد حتی چمدان پر پول را حمل می کنند، سبک تر کند! نرخ تورم سالانه آرژانتین در مارس، به 287 درصد رشد که یکی از بالاترین نرخ های تورم در دنیا است.

آن طور که بانک مرکزی آرژانتین اعلام کرده است، اسکناس جدید که پنج برابر بزرگترین اسکناس قبلی، ارزش دارد، قرار است از ماه آینده، توزیع شود تا مبادلات بین افراد را تسهیل کنند. اسکناس 10 هزار پزویی، بر اساس نرخ مبادلات رسمی آرژانتین، 11 دلار و بر اساس نرخ مبادلات بازار سیاه، 9 دلار ارزش دارد.

در سراسر آرژانتین، پول کاغذی به خصوص اسکناس های هزار پزویی، متداول ترین راه برای پرداخت کالاها است. اسکناس هزار پزویی هنگامی که نخستین بار در سال 2017 چاپ شد، در بازار سیاه، 59 دلار ارزش داشت اما اکنون یک دلار می ارزد.

با توجه به بی ثباتی که ارمغان بدترین بحران مالی 2 دهه اخیر آرژانتین بوده است، فروشندگان، پرداخت نقدی را برای خریدهای بزرگ ترجیح می دهند و تخفیف های چشمگیری را پیشنهاد می کنند تا مردم را به دادن پول کاغذی، به جای انتقال الکترونیکی، ترغیب کنند.

خاویر میلی، رییس جمهوری لیبرتارین آرژانتین که به «ترامپ آرژانتین» معروف است و در دسامبر گذشته به قدرت رسید و وعده داد با معکوس کردن سیاست های دولت های چپ گرای قبلی که برای تامین مالی هزینه های عمومی، پول چاپ کردند، تورم را مهار کرده و ارز ملی را تثبیت کند.

اما در این بین، اقدامات ریاضی شدید او، قیمت ها را به سطح قیمت های آمریکا و اروپا رسانده و به مشکلات اقتصادی مردم عادی آرژانتین افزوده است. در سلسله اعتراضات خیابانی، اعتصاب سراسری گسترده ای در اعتراض به این اقدامات، در پنج شنبه گذشته برگزار شد و در این اعتصاب 24 ساعته، فروشگاه ها، فرودگاه ها، بانک ها و سایر خدمات عمومی، تعطیل ماندند.

با وجود بالا ماندن نرخ تورم سالانه، میلی به کندی تدریجی نرخ تورم ماهانه از دسامبر گذشته، اشاره کرده تا اصرار کند برنامه او، موثر واقع شده است. سیاستگذاران با اطمینان به این که قیمت های مصرف کنندگان روند نزولی خواهد شد، نرخ بهره کلیدی بانک مرکزی را در ماه گذشته، سه دور کاهش دادند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسکناس های 10 هزار پزوی جدید، منقش به تصویر مانویل بلگرانو، پدر بنیانگذار آرژانتین و ماریا رمدیوس دل واله، زن سیاه پوست آرژانتینی و کاپیتان ارتش که در جنگ استقلال این کشور به شهرت رسید، هستند. بانک مرکزی آرژانتین اعلام کرد که اسکناس بزرگ تر 20 هزار پزویی، در اواخر سال جاری معرفی خواهد شد.

رشد دستمزد در آرژانتین از تورم عقب ماند

یک روز پس از اعتصاب عمومی، موسسه ملی آمار و سرشماری آرژانتین، آمار جدیدی را منتشر کرد که نشان داد رشد تورم در مارس از دستمزدها، به میزان 11 درصد سبقت گرفته و به 10.3 درصد رسیده است. بر مبنای سال به سال، شاخص دستمزد، به طور میانگین، 200.8 درصد (231.7 درصد در بخش خصوصی، 287.9 درصد در بخش دولتی و 129.2 درصد در بخش خصوصی غیررسمی) افزایش یافت و تورم، 287.9 درصد افزایش داشت. بنابراین، نظر خاویر میلی مبنی بر این که دستمزدها، بهبود پیدا کرده است، نادرست از آب درآمد.

در مارس امسال، دستمزد کارگران نسبت به دسامبر، 45.5 درصد (50.5 درصد در بخش خصوصی ثبت شده، 43.2 درصد در بخش دولتی و 29.1 درصد در بخش غیررسمی) افزایش یافت، در حالی که شاخص قیمت مصرف کننده،   51.6 درصد افزایش داشت.

شاخص دستمزد از سال 2015، تغییرات دستمزدها را بدون توجه به سایر ملاحظات مانند تعداد ساعات کار، مرخصی های بدون حقوق یا پاداش بهره وری، اندازه می گیرد. ارزیابی های مربوط به کارگران ثبت نشده، در اکتبر سال 2016 اضافه شد. موسسه ملی آمار و سرشماری آرژانتین، در 23 اوت سال 2016، انتشار برآوردهای بازار کار را بر اساس نظرسنجی دایمی خانوار از سه ماهه دوم همان سال دوباره آغاز کرد.

ارزیابی های خاویر میلی بر اساس آمار وزارت کار است که طبق آن، دستمزدها در مارس 14 درصد در مقایسه با رشد 11 درصدی تورم، افزایش یافتند.

بررسی جدید موسسه ملی آمار و سرشماری آرژانتین نشان داد 95 درصد از شرکت ها، قصد استخدام افراد جدید یا افزایش ساعات کار را ندارند. در سه ماهه نخست سال 2024، فعالیت صنعتی آرژانتین، 30 درصد کاهش یافت و سناریوی مشابه در بخش ساخت و ساز مشاهده شد.

پایان خبر اسخاج

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آرژانتین حریف تورم نشد؛ چاپ پی در پی اسکناس های درشت تر" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آرژانتین حریف تورم نشد؛ چاپ پی در پی اسکناس های درشت تر"، کلیک کنید.